Arayüz Diş Fırçası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Arayüz diş fırçası başta tel tedavisi gören kişiler olmak üzere herkes tarafından kullanılabilir. Dişlerin detaylı temizlenmesini sağlayan bir aparattır. Diş fırçasının giremediği boşluklara girerek dişlerin daha temiz olmasını sağlar.

Arayüz diş fırçası özellikle diş teli tedavisi gören kişiler tarafından çok kullanılır. Tel ile dişiniz arasında kalan kısımları arayüz dış fırçası ile temizleyebilir, dişinizin arasında kalan artıkları çıkarabilirsiniz.

Arayüz diş fırçası nasıl kullanılır derseniz kullanım mantığı oldukça kolaydır. Arayüz fırçası kullanımı şu şekildedir; Dişlerinizi önce normal diş fırçası ile fırçalayın. Ağzınızı çalkalayıp temizledikten sonra arayüz diş fırçasına geçin. Arayüz fırçası diş macunu ile kullanılmaz. Yumuşak ve yavaş hareketlerle arayüz fırçasını ileri geri yaparak diş boşluklarınızı ve diş teli aralarını temizleyebilirsiniz. Bütün dişlerinizin arasına ve diş teli boşluklarınıza uyguladıktan sonra ağzınızı tekrar suyla çalkayarak temizleyebilirsiniz. Fırçayı da aynı şekilde bol su ile temizleyerek tekrar kullanıma uygun hale getirmeyi unutmayın.

Arayüz diş fırçasını girmesi zor olan boşluklarda fırçanızı bükerek kullanabilirsiniz. Uç kısmını bükerek temizlemek daha kolay olacaktır. Arayüz diş fırçası ne işe yarar birlikte bakalım.

Arayüz Fırçası Ne İşe Yarar?

Arayüz fırçaları diş ipiyle aynı görevi görür ancak diş ipine göre daha etkilidir. Uç kısmındaki ufak fırça diş boşluklarınıza girerek daha etkili bir temizlik sağlar.

Fırçanızın giremediği ufak boşluklarda kalan birikintiler dişlerinize zaman içerisinde zarar verebilir. Dişlerinizde çürümelere ve diş eti hastalıklarına kadar birçok sorun meydana gelebilir. Bu gibi sorunları önlemek için diş temizliğimize dikkat etmek çok önemlidir. Dişlerimizi günde iki kere ikişer dakika fırçalamayı unutmamamız gerekir.

Diş fırçalama işleminde bazen yalnızca diş fırçaları yeterli olmayabilir. Dış fırçasının yanı sıra diş ipleri, dil temizleme aparatları ve arayüz fırçaları kullanmak gerekebilir. Özellikle diş teli tedavisinde tel ile diş arasında kalan göremediğimiz birikintileri temizlemek için arayüz fırçaları çok etkili olacaktır.

Diş ipinin ulaşamadığı yerlerde de arayüz fırçaları etkili olacaktır. Dişlerinizin derinlemesine temizlemesine yardımcı olacak, size daha beyaz bir gülümseme kazandıracaktır.

Arayüz diş fırçası kullanımı herkes için zorunlu değildir. Eğer diş aralarınız sıkıysa, dişlerinizin arasında boşluk yoksa ve diş etleriniz hassassa arayüz fırçasını kullanmanıza gerek yoktur. Bu kişiler arayüz fırçasını kullandığında faydadan çok zararı olacaktır. Ancak dişleriniz boşlukluysa ve diş teliniz varsa diş temizliğinde arayüz fırçası sizler için iyi bir yardımcı olacaktır.

Tel tedavisi gören kişiler arayüz fırçası seçerken fırçanın boyutuna dikkat etmeli ve diş tellerine zarar vermeyecek şekilde kullanmalıdır. Fırça diş telini zorlamamalı, sıkıştırmamalı ve uygularken dişlere baskı yapmamalıdır.

Arayüz diş fırçası numaralarına yazımızın devamında birlikte göz atacağız.

Arayüz Fırçası Tek Kullanımlık mı?

Hayır, arayüz fırçaları tek kullanımlık değildir. Fırçayı ne kadar kullandığınıza bağlı olarak kullanım süresi değişir ancak ortalama 3 – 6 gün kullanabilirsiniz.

Arayüz fırçasını günde bir kere kullanmak yeterli olacaktır ancak tel tedavisi gören kişilere diş aralarında kalan birikintiler için daha fazla ihtiyaç olabilir. Arayüz fırçasını eğer günde 2 kere kullanıyorsanız 3 gün, günde 1 kere kullanıyorsanız 6 güne kadar kullanabilirsiniz. Fırçanın yıpranma durumu ve nasıl kullandığınız da kullanım süresini belirleyecektir. Sert fırçalama yapıyorsanız fırçanız daha çabuk yıpranacaktır. Yıpranan ve işlevini kaybeden fırçaları kullanmak hijyenik olarak doğru olmadığı gibi fayda da sağlamayacaktır.

Arayüz Diş Fırçası Numaraları

arayüz-diş-fırçası-boyutları

Arayüz diş fırçası ile ilgili son olarak arayüz diş fırçası numaraları hakkında konuşacağız.  Arayüz fırçaları çaplarına göre numaralara ayrılmaktadır. Bu numaralar uç kısmındaki fırçanın boyutunu belirler.

  • İnce Kalınlığa Sahip Arayüz Fırçası (0.4mm, 0.45mm, 0.5mm)
  • Orta Kalınlığa Sahip Arayüz Fırçası (0.6mm, 0.7mm, 0.8mm)
  • Kalın Kalınlığına Sahip Arayüz Fırçası (1.1mm, 1.3mm, 1.5mm)

Arayüz diş fırçası kullanımı ile ilgili vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Son olarak şunu belirtmek istiyoruz; öncelikle her diş teli tedavisi gören kişi arayüz fırçası kullanacak diye bir durum yoktur ve kullanımı zorunlu değildir. Bu konuda karar verecek tek kişi ortodonti uzmanınızdır. Ortodonti uzmanı hastanın ne kadar süre hangi şekilde arayüz fırçası kullanması gerektiğin

Diğer yazımıza göz atmak isterseniz; Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa'da sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Osmangazi / Bursaİletişime Geç