Görünmez Diş Teli Nedir? Seramik Braket Tedavisi 2023

Görünmez diş teli veya seramik braket, ağız ve diş sağlığı konusunda ortodonti tedavisi gören kişilerin estetik durduğu için tercih ettiği uygulamadır. Özellikle gençlerin almak istediği hizmetler arasında ilk sırada yer alıyor.

Ağız ve diş sağlığı konusunda uygulanan tedavilerin birçoğu hastaların estetik görünümlerine olumsuz etki etmektedir. Ancak son yıllarda geliştirilen bazı teknolojiler bu durumun önüne geçmiştir.

Görünmez Diş Teli Tedavisi Nedir?

Metal diş telleri hastaların estetik görünümlerine olumsuz etki etmektedir. İş ve okul nedeni ile metal diş teli taktıramayan kişiler ömürlerinin büyük bir bölümünü bozuk dişlerle geçirmek durumunda kalmıştır. Görünmez diş teli teknolojisi ile beraber bu durumu aşan birçok kişi, alanında uzman doktorlar sayesinde diş sorunlarından kurtulmuşlardır.

Seramik Braket

Görünmez diş teli tedavisi konusunda tercih edilen ilk yöntem seramik brakettir. Diş rengi ile birebir aynı renkte olan seramik braketler dışarıdan bakıldığında asla fark edilmezler. Bazı durumlarda 24 ay süren tedavi sürecinde hastaları kesinlikle rahatsız etmeyen teller, sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Seramik braketler, metal braketler kadar sağlam olup diş yüzeyindeki sorunları tamamen iyileştirebilme özelliğine sahiptir.

Lingual Tedavi

Lingual tedavi; diş bozukluklarının düzeltilmesinde, diş çarpıklıklarının iyileştirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavi sırasında braket ve teller tamamen dişin iç kısmına yerleştirilmektedir. Estetik kaygı güden birçok kişi bu durumdan rahatsız olmamak adına Lingual tedavi yaptırmayı tercih etmektedir. 1970’li yıllarda geliştirilen bu yöntem ülkemizde de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Tamamen kişiye özel olarak üretilen Lingual tedavide hata yapılma ihtimali neredeyse sıfıra yakındır.

Şeffaf Plak Tedavisi

Görünmez diş teli tedavisi sırasında kullanılan son yöntem ise şeffaf plak tedavisidir. Porselen diş teli ve metal diş teline alternatif olarak geliştirilen şeffaf plak, çapraşık dişlerin düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Ortodonti uzmanı, hastanın diş ve çene yapısı inceleyerek bu tedavinin uygun olup olmadığına karar vermelidir. Oldukça esnek kullanım alanlarına sahip olan şeffaf plakla, iş ve okul hayatı olumsuz etkilenmesini istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Seramik Braket Diş Teli Nedir?

Şeffaf tel isteği son zamanlarda giderek artmaya başlamıştır. Özellikle genç kesim estetik olarak kötü görünmemek, konuşurken kendilerini rahat hissetmek için diş tellerinden uzak durmaya çalışır. Seramik draket diş teli ise bu algıları tamamen yıkmaktadır. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir şekilde fark edilmeyen şeffaf tel, 12 ile 24 ay içerisinde diş bozukluklarını tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Seramik braket tedavisinin ne kadar süreceği, ne kadar tutacağı, ne gibi işlemleri kapsadığını uzman bir doktordan öğrenebilirsiniz.

Seramik Braket ve Görünmez Diş Teli Nasıl Takılır?

Seramik braket diş yüzeyine metal tellerle aynı şekilde yerleştirilmektedir. Takma ve çıkarma işlemi metal tellerle tamamen aynı sürece sahiptir. Tel için ortodontik muayenede ilk olarak dişteki bozukluklar tespit edilir. Görünmez diş teli takılmadan önce ilk işlemler yapılarak dişlerdeki bozukluklara müdahale edilir. Ortodonti uzmanı daha sonra tel için kalıp hazırlığına başlayarak tedavinin ikinci aşamasını başlatır. Akabinde telleri tek tek diş yüzeyine yerleştirerek görünmez diş tellerin işlevine başlaması sağlanır. Süreç ile ilgili diğer detaylar;

Görünmez Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Görünmez diş teli tedavisi ne kadar sürer sorusu, tedaviyi araştıran kişilerin en sık ilettiği konular arasında yer almaktadır. Tedavi, dişlerde bulunan sorunun durumuna göre 12 ile 24 ay içerisinde tamamlanabilmektedir. Özellikle gençlerin diş ve çene yapıları daha esnek ve güçlü olduğu için tedavi süresi oldukça kısa sürmektedir. İlerleyen yaş ile beraber tedavi süresi doğru orantıda uzamaktadır.

Görünmez diş teli tedavisine etki eden bir diğer husus ise diş diziliminin ne kadar bozuk olduğudur. Bunun yanı sıra hastada bulunan diğer ağız ve diş sağlığı sorunları, hastanın tedavi sürecine bağlılığı, ortodonti hekiminin uyguladığı tedavi şekli de sürecin ne kadar süreceğini belirlemektedir. Yetişkinler çocuk ve gençlere nazaran daha fazla ağız ve diş sorunu yaşadığı için yetişkinlerin tedavi süresi daha uzun sürmektedir. Görünmez diş teli tedavisinin ne kadar süreceği ile ilgili detaylara doktorunuz ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Görünmez Diş Telinin Avantajları Nelerdir?

Görünmez diş teli son zamanlarda birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu tedavinin bu kadar popüler olmasının nedeni aşağıda yer alan avantajlar kısmında ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Görünmez diş telinin avantajları;

  • Görünmez diş telleri isminden de anlaşılacağı üzerine dışarıdan bakıldığında herhangi bir şekilde fark edilmez. Bu durum hastaya estetik açıdan olumlu etkiler kazandırır.
  • Şeffaf plak tedavisine nazaran daha ekonomik fiyatlar ile uygulanabilmektedir. Alternatif arayışında olan kişilere özellikle sunulmaktadır.
  • Tedavi sonrasında hastalar doktorların katı kurallarını uygular, tedavi sonrasında belirtilen süre kadar damaklık takılır ise dişlerin eski haline gelme olasılığı neredeyse sıfırdır.
  • Yapılan işlemler diş etine herhangi bir şekilde zarar vermez. Diş etlerinin zarar görme gibi bir durumu yoktur.
  • Görünmez diş teli uygulatmak için herhangi bir yaş sınırlaması aranmamaktadır. 7’den 70’e herkese rahatlıkla uygulanabilir.
  • Yapılan işlemler ve tedavi hasta üzerinde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.
  • Görünmez diş telleri her hastaya özel olarak tasarlanmaktadır. İlk muayenede hastanın yüz şekli ve gülüşü kalıba alınır ve diş tellerinin üretimi bu standartlara göre geliştirilir. Kişiye özel bir işlem olduğu için hasta herhangi bir sorun yaşamaz.

Görünmez Diş Teli 2023 Fiyatları Ne Kadar?

Görünmez diş teli tedavisi almak isteyen hastaların en sık yönelttiği sorulardan birisi de tedavi ücreti konusudur. Tedavi oldukça özel olmasından dolayı internet üzerinde doğru fiyatlar bulabilmeniz mümkün değildir. Görünmez diş teli tedavisi tamamen kişiye özel olarak geliştirilmektedir. Yapılan işlemler kişiye özel olduğu için sabit fiyat maalesef verilememektedir. Alanında uzman bir Ortodonti uzmanı ile iletişime geçerek yapılacak işlem ve fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bursa Görünmez (Seramik) Diş Teli Tedavisi

görünmez diş teli

Görünmez diş teli ile ilgili vereceğimiz bilgiler buraya kadardı. Bursa görünmez diş teli tedavisi almak isteyen kişileri bölgenin en büyük ve en güvenilir kliniklerinden birisi olan Ortodontist Bircan Bektaş’ın ofisine davet ediyoruz. Son sistem ekipman ve malzemeler ile seramik diş teli hazırlayan Bircan Bektaş, bugüne kadar birçok çarpıştık diş sorunlarını ortadan kaldırmıştır. Görünmez diş teli tedavisi fiyatları için kendisi ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=gWDUXunO51A

Göz atmak isteyebilirsiniz; Renkli Diş Teli Nedir? Nasıl Takılır?

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa'da sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Osmangazi / Bursaİletişime Geç