Ortodonti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş rahatsızlıkları ve tedavi aşamalarında ismi sıkça duyulan ortodonti nedir? Nasıl tedavi edilir? Sorularıdır. Ağız sağlığının korunması için gerekli olan ortodonti ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilen sorulara cevap olacak bilgiler şunlardır;

Başlıklar

Ortodonti Nedir?

Ortodonti diş hekimlerinin uzmanlık alanlarından birisidir. Ortodonti genel olarak dişlerin durumuyla ilgilenir. Dişlerin çarpık olmasının önüne geçen ve dişlerin insanın çenesiyle uyumlu olması için çalışmalar yapan diş hekimliği bölümüdür.

Dişlerdeki bozukluğu tespit eden ortodonti dişlerdeki diziliş bozukluğunu ortadan kaldırmak için tedavi uygular. Aynı zamanda kişilerin dişlerinin durumunu inceleyerek ortodontik sorunların önüne geçmeye çalışır. Kısacası ortodonti bir insanın dişlerinin çene yapısıyla uyumunu inceler ve güzel bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Ortodonti bölümünde hastaların tedavisini yapan doktor ise ortodontist olarak anılır.

Ortodonti Rahatsızlıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti bölümü ile ilgili merak edilen en önemli sorulardan birisi ortodonti rahatsızlıklarının nasıl tedavi edildiğidir. Tedavi planı doktorlar tarafından hastanın diş muayenesi sonrasında belirlenir ve tedavi uygulanır. Tedavide özellikle çocuk yaşlarda görülen bozuklukların tedavi aşamasında ortodontik apareyler kullanılır. Bu aygıtlar hasta tarafından kolay bir şekilde çıkarılıp takılabilir ve bu apareyler çene ve diş yapısındaki bozuklukların düzelmesine yardımcı olur.

Ortodontik tedavide kullanılan yöntemlerden diğeri ise diş tellerinin kullanılmasıdır. Dişlerin çarpıklığının ve dizilim sorunlarının ortadan kalkması için hastaya diş teli takılabilir. Diş tellerinin takılması pek çok kişiyi korkutur. Ancak kişilere takılan diş telleri takılma anında ağrı yapmaz. Takıldığı zaman hafif yaralar oluşsa da bu yaralar kısa süre içinde geçerek kişinin rahat hissetmesini sağlar. Bunun dışında kişilerin sert yiyecekler tüketmeleri durumunda sızlama yapabilir. Bu sebeple diş teli tedavisi olan kişilerin yediklerine dikkat etmeleri gerekir.

Ortodonti uzmanları tarafından dişlerinde çarpıklık ve düzeliş bozukluğu olan kişilere uygulanan tedavilerden birisi de şeffaf plak uygulamasıdır. Bu uygulama diş telinin görüntüsünden memnun olmayan kişiler için yapılabilir. Böylece diş teli gözükmez. Ayrıca kullanılacak plaklar kişiye özel olacak şekilde bilgisayarda hazırlanarak takılır. Bu plaklarda kişiler tarafından kolay bir şekilde çıkartılabilir. Ancak yarar sağlaması için şeffaf plakların bir günün 18 saati boyuncu kullanılması gerekir.

Ortodonti İle Hangi Rahatsızlıklar İyileştirilir?

Diş sorunu yaşayan kişiler diş doktorlarına muayene olmak için gittiklerinde hastanın dişleri üzerinde yapılan inceleme sonucunda ortodontik tedaviye ihtiyaç duydukları anlaşıldığında ortodontiste gönderilir.

Ortodontistler hastalarda yaygın olarak görülen şu rahatsızlıkların ve sıkıntıların giderilmesini sağlarlar;

  • Dişlerde görülen şekil bozukluklarıyla ilgilenir. Bu bozukluklar çarpıklık veya yamukluk gibi durumlar olabilir.
  • Kişinin çenesinde bozukluklar ortodontistlerin ilgilendiği rahatsızlıklardandır. Bu rahatsızlıklar çenenin düzgün kapanmaması veya kırık olması durumu olabilir.
  • Çenedeki yapısal bozukluklarla ilgilenir. Bu bozukluklar kişilerin doğuşu sırasında meydana gelebilir. Aynı zamanda çocukluk çağında parmak emme gibi alışkanlıklar sebebiyle görülebilir.
  • Kaza ve yaralanmalar sebebiyle ortaya çıkan çene travmalarının tedavi edilmesini sağlar.
  • Çenede ortaya çıkan kistlerin tedavi edilmesini sağlar.
  • Ortodontistler aynı zamanda kişinin alt çenesi ile üst çenesinin uyumsuz olmaları durumunda bu uyumsuzluğu ortadan kaldıran tedavi yöntemlerini uygular.
  • Üstte bulunan dişlerin alttaki dişlerden daha önde ya da geride olması sebebiyle ortaya çıkan görüntü bozukluklarıyla da ortodonti bölümü ilgilenir.

Genel olarak bu rahatsızlıkların giderilmesi ve kişilerin sağlıklı diş görünümüne sahip olması için çalışmalar yaparlar. Ayrıca ortodontistler kişilerin bir diş veya birden fazla dişin yapısı sebebiyle ortaya çıkan görüntü bozukluklarının giderilmesi içinde tedavi uygulayabilirler.

ortodonti tedavisi

Ortodonti Tedavisinin Yaşı Var Mıdır?

Ortodontistler tarafından yapılan ortodonti tedavisinde yaş sınırlaması yoktur. Diş yapısında ve çene yapısında bozukluk olan kişiler ortodonti tedavisi görebilir. Ancak ortodonti tedavisi genel olarak çocuklara ve gençlere daha fazla yapılan bir tedavidir.

Onların düzgün bir diş görünümüne sahip olmasını ve çarpık durumların ortadan kaldırılmasını sağlar. Ancak son dönemlerde yetişkin kişilerde de uygulanmaya başlamıştır. Yetişkinlerde uygulanan ortodontik tedavi genel olarak diş protez işlemleri öncesinde yapılır ve protezlerin uyumlu olmasını sağlar.

Yapılan Tedavinin Süresi Ne Kadardır?

Ortodonti bölümünde yapılan tedavilerin süresi ortalama olarak 1 ile 1.5 yıldır. Ancak hastada bulunan diş rahatsızlığında kadar 2,5 yıla kadar tedavinin devam ettiği durumlardır. Buna rağmen tedavi için net bir süre yoktur. Genellikle tedavi doktorun uyguladığı tedavi yöntemine, hasta bulunan diş veya çene yapısı bozukluğuna, hastanın yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavi kararı verildiğinde doktor tedavi için tahmini süreyi kişiye söyleyerek bilgilenmesini sağlar. Ayrıca Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir mi? ayrıntılı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more