Ortodontik Tedavi Her Yaşta Yapılabilir Mi?

Başlıklar

Ortodontik Tedavi Her Yaşta Yapılabilir Mi?

Ortodonti tedavisi, süt dişleri döküldükten sonra çıkan dişlerin, düzenli çıkmamasıyla ağız içindeki sıranın bozulmasını gidermek amacıyla uygulanır. Çene yapısı dar olan insanların, yeni dişler çıkarttıktan sonra, sıralı dişleri olmayabilir.

Tel yardımıyla yapılan ortodonti tedavisi, hekimlerin önerisiyle hayata geçirilmelidir. Diş hekiminin önerileri doğrultusunda başlanan ortodontik tedavilerin süresini de yine hekimler belirlemelidir.

Dişsel Ortodontik Problemler Nelerdir?

Diş kaynaklı, dişin yapısı ve çıkışı kaynaklı sorunlara, dişsel ortodontik problemler adı verilir. Genellikle ağız içerisinde çıkış yönü farklı olan, çapraşıklık oluşturan, eğik ve yamuk görüntü sergileyen, aralıklı dişlere sahip olan ve dönük diş modeli olan insanlara dişsel ortodontik problem tanısı konmaktadır.

Tamamen dişi kendi çıkış yönü ve ağız içine yerleşme sürecini içermektedir. Gerekli uygulamalar, doktor önerisiyle gerçekleştirilmekte, aparat ve kullanımı gerekli ekipmanlar için öneriler dinlenmelidir.

İskeletsel Ortodontik Problemler Nelerdir?

İskelet sistemimiz tüm vücudumuzu hareket ettirmemize yardımcı olur. Ağzımız da iskelet sistemimize dahildir. Çene kısmında bulunan kemiklerimizin öne çıkık olması ya da geride durması, ağzın tam kapanmasını engeller.

Bu nedenle insanlarda hem rahatsızlık hissettiren, estetik görüntüye uymayan durumlar öne çıkabilir. Estetik yapının yanında, dişlerin kullanımı ve ağzın şekli de insanların hayatını güçleştirebilmektedir. Sayılan iki ana başlıklardan bazen sadece bir tanesi görülürken, bazen ikisi birden görülebilmektedir.

Yaş Sınırlaması Olmayan Ortodontik Tedavi

Ortodontik problemler konusunda detaylı bilgiyi yukarıda verdik. Bu bilgilerden yola çıkarak açıklanması gereken esas problem, ortodontik tedavide yaşın önemidir. Dişsel problemler olarak görülen, dişin çıkış yönünün farklılaşması ve ağız içinde düzgün şekil almaması, her yaşta düzeltilebilir bir durumdur. Süt dişleri döküldükten sonra çıkan ve kalıcı olan dişlerdeki yamukluklar, uzun yıllar sonra bile düzeltilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, dişlerin sürekli olarak hareket edebileceği ve yatağı içinde istenen şekli kolayca alabileceğidir.

Yaş Sınırının Kritik Olduğu Tedavi

Yaş sınırı dişsel problemlerde değil, iskelet sistemine bağlı olan problemlerde karşımıza çıkmaktadır. İnsan vücudunun belli bir yaşa kadar kendisini yenilediği ve düzenlediği görülmektedir. Özellikle küçük çocuklarda kırılan kemiklerin bile çok daha hızlı iyileştiği bilinmektedir. Bu noktadan yola çıkarak, iskelete bağlı diş sorunlarında ortodontik tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o kadar iyi sonuç alınır diyebiliriz.

Büyüme çağında olan çocukların ve gençlerin çeneleri aygıtlar yardımıyla olması gereken noktaya taşınabilir. Bunun yanında 17 yaşına kadar kemik gelişiminin devam ettiğini ve bu noktadan sonra da düşüşe geçtiğini ve yavaşlamaya başladığını biliyoruz. Bu nedenle çocuklardaki diş problemlerinin esas kaynağı bulunmalı ve bu kaynağa yönelik tedaviye en erken şekilde başlanılmalıdır.

“Ortodontik Tedavi Her Yaşta Yapılabilir Mi”

ortodontik tedavi

Büyüme Çağı Bittiğinde Tedavi Yöntemleri

Büyüme çağı biten ve kemik gelişimi yavaşlayan insanlarda genellikle cerrahi müdahaleler tercih edilmektedir. Uzun süreli olan çene yapısının düzeltilmesi operasyonu, ergenlik döneminde çok daha kolayken, büyüme çağından sonra düzenlemeler yapıldığında, mutlaka cerrahi operasyonun gerekliği görülmektedir.

Geride kalan çene, plastik cerrah önderliğinde öne alınmaktadır. Bunun yanında ortodontist ise dişleri düzgün şekilde çene içine dizmekle görevlidir. Plastik cerrahların yaptığı ve meydana getirdiği cerrahi işleme, Ortagnotik Cerrahi ismi verilmektedir.

Tedavi Süresiyle İlişkisi

Doktorlar, tedavinin her zaman mümkün olduğunu belirtmektedir. Bunun nedeni gerek cerrahi gerek diğer yöntemlerle, her yaşta düzeltmenin mümkün olduğunu bilmeleridir. Tedavi sürecini etkileyen bir nokta olan yaş, süreyi de belirlemektedir.

Tedavi süresi genellikle 24 ay uzunluğunda planlanarak uygulanmaktadır. Kemik ve diş yapısı bu durumu değiştirebilir, aynı şekilde yaş etkenleri de sürenin uzamasına ya da kısalmasına yardımcı olmaktadır.

Ortodontik Tedavi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodonti tedavisi, dişlerinizin şekle ve hizaya sokulmasını sağlar. Doktorunuzun önereceği türde tel kullanılması, gerekliyse öne ya da diş arkasına uygulamayla sağlanır. Tedaviye başlamadan önce ve sonra dikkat edilmesi ve yapılması gereken şeyler de vardır.

Bu noktalar:

    • Çürük diş tedavilerinin yapılması,
    • Diş etinin en sağlıklı haline getirilmesi,
    • Önerilen diş fırçalama düzenine geçilmesi,
    • Doktor kontrollerinin aksatılmaması.

Hekimlerin verdiği apareyler, düzenli olarak kullanılmalıdır. Dişlerin şeklini alabilmesi, düzenli kullanıma ve sık fırçalamayla mümkündür. Bu nedenle hekimlerle düzenli görüşme halinde olunmalı, uzun süreli tedavilerin sonunu görmek için sabırlı olmak gerekmektedir.

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more