Ayrık Diş Tedavisi Nedir? Bonding Nasıl Yapılır?

Topluluk içerisinde rahat bir şekilde gülümsemek için ayrık diş tedavisi, dişleri arasında boşluk olanlar için tedavi ile estetik gülüş imkanı sağlar. Özgüvenin yok olmasına neden olan ayrık dişler estetik görünüme olumsuz etki ederken birçok ağız ve diş sorununun da habercisi olabilmektedir. Bu yazımız içerisinde ayrık diş tedavisi hakkında merak edilenleri dile getirmeye çalışacağız.

Ayrık Diş Tedavisi (Bonding) Nedir?

Ayrık diş sorunu ile bir ömür yaşamak durumunda kalan kişilerin özgüven sorunu yaşadıkları görülmüştür. Ancak doğru kişiden doğru tedavi alındığında ayrık diş sorunu tamamen ortadan kalkmaktadır. Ayrık diş tedavisinde birbirinden ayrı duran dişler ya doğal haline getirilmekte ya da çeşitli malzemeler ile doldurularak kapatılmaktadır. Ayrık diş tedavisi konusunda kullanılan yöntemler, süreç ve fiyat bilgisini teker teker ele almaya çalışacağız.

Ayrık Dişler Neden Oluşur?

Ayrık diş doğuştan gelen bir şey olabileceği gibi daha sonradan da oluşabilmektedir. Dişlerde meydana gelen ayrıklıklar herhangi bir bölgede olabilir. Ancak genel olarak ön dişlerde ayrıklık meydana geldiğini söyleyebiliriz. Doğuştan gelen ayrık diş sorunu en çok çocuk ve gençleri olumsuz etki etmektedir. Belirli bir süreden sonra yetişkin dönemde ayrık diş sorunu ile karşılaşan kişiler etkili ve hızlı tedaviler ile bu sorundan kurtulmak istiyor. Ayrık diş tedavisi ile ilgili detaylara yazımızın devamında değindik.

Ayrık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır? Nelerden Oluşur?

bonding nedir

Ayrık diş tedavisi özellikle genç kesim tarafından araştırılıyor. Tedaviye başlamadan önce hastaların ilk olarak ayrık diş tedavisi gerektiren nedenlerin uzman bir kişi tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Akabinde doğru tanı ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekiyor. Ayrık diş tedavisi için kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir.

Ayrık Diş İçin Diş Teli (Ortodonti Tedavisi)

Ayrık diş tedavilerinde genelde birçok kişinin ilk tercihi ortodonti tellerinden yana olmaktadır. Ayrık diş tedavisinde kullanılan ortodonti telleri daha çok şeffaf veya metal diş tellerinden oluşmaktadır. Malzeme tercihi ne olursa olsun uygulanan tedavi ayrık dişlerin belirlenen süre içerisinde birbirine yakınlaşarak doğal hali almalarına olanak sağlar. Diş teli, damaklık veya plaklar ayrık dişlere makul denilecek bir düzeyde baskı uygular. Bu baskı, dişlerin birkaç aylık süre içerisinde doğal haline gelmesini sağlamaktadır. Estetik görünüme olumsuz etki ettiği için birçok kişi diş teli kullanmak istemiyordu. Ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde şeffaf diş eli veya renkli diş teli kullanarak hastalar kendilerine farklı bir estetik görünüm kazandırmaktadırlar. Diş telinin nasıl olması gerektiğine ortodonti uzmanı ile karar verebilmek mümkündür.

Bonding Yöntemi

Ayrık diş tedavisi için kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise bonding yöntemidir. Damaklık ya da diş teli kullanmak istemeyen hastalar için geliştirilmiş olan bonding yöntemi hem hızlı hem de kozmetik açıdan daha iyi çözümler sunmaktadır. Son zamanlarda tercih eden kişi sayısı giderek artan bonding yöntemi ön dişlerin ayrık olması durumunda uygulanmaktadır. Oldukça kolay uygulanabilen bu yöntemde diş rengi ile birebir uyumlu kompozit dolgu dişlerdeki ayrık bölgeye uygulanarak çok kısa süre içerisinde kapanması sağlanır. Bonding yöntemi ile ayrık dişlerin tedavi edilmesi ortalama 1 saat sürmektedir.

Lamine Uygulaması

Ayrık diş tedavisi için kullanılan yöntemler içerisinde son sırada lamine uygulaması yer alıyor. Porselen yaprak uygulaması olarak da bilinen lamine uygulaması dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarını tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Ayrık diş tedavisinde estetik kaygı güden hastalara önerilen lamine uygulaması tamamen laboratuvar ortamında hassas teknolojik ekipmanlar kullanılarak geliştirilmiştir. Hastanın ağız ve diş yapısına uygun olacak şekilde üretilen porselen yapraklar kapatılmak istenilen ayrık bölgelere özel olarak yerleştirilmektedir. Uygulama öncesi hastanın ağız boşluğunda ne kadar boşluk olduğu ölçülür ve porselen yaprakların üretimi o şekilde gerçekleşir. Üretilen porselen yapraklar çok fazla müdahale gerektirmeden hastanın dişlerine yerleştirilmektedir. Aradaki boşluk kapatıldığında ortaya çıkan görüntü doğala birebir yakındır. Estetik olarak doğal görünmek isteyen hastalar lamine uygulamasından destek alabilirler.                                         

Ayrık Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

ayrık ön diş tedavi süreci

Ayrık diş tedavisi ne kadar sürer sorusuna doğrudan bir süre verebilmek mümkün değildir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere tedavi süresi tercih edilen tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Ortodonti yöntem tercih edilmesi durumunda tedavi dişteki ayrık durumuna göre birkaç ay sürebilmektedir. Bonding yönteminde ise işlemler birkaç saat sürmektedir. Tedavinin ne kadar sürmesi gerektiği tamamen hastanın ekonomik durumuna, dişteki ayrık boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Ortodonti hekimi ile yapacağınız ilk görüşmede tedavi süresi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayrık Diş Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayrık diş tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Tedavi sonrası dikkat edilecek unsurlar tercih edilecek tedavi yöntemine göre değişmektedir. Diş teli tercih eden hastalar tedaviyi aylarca süren bir periyotla alırken lamine diş uygulaması birkaç günde, bonding yöntemi ile birkaç saat içerisinde iyileşebilmek mümkündür. Tercih edilecek yöntemi belirlemede ortodontist hekimden destek alabilir, bütçenize göre bir plan oluşturabilirsiniz.

Ayrık diş tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Tedavi sonrasında ortodonti uzmanı hastanın nasıl beslenmesi gerektiği hakkında bilgiler vermektedir. Özellikle tedavinin ilk dönemlerinde bazı besinlerden ve içeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Ayrık diş tedavi sonrasında ağrı ve sızı elbette hissedeceksiniz. Ancak yaşayacağınız ağrılar minimum düzeyde olacaktır. Taburcu olacağınız esnada doktorunuz sizlere hangi ağrı kesicileri ne aralıklarla kullanmanız gerektiği hakkında bilgiler verecektir.

Ayrık diş tedavi sonrasında yep yeni bir hayat hastaları bekliyor. Yeni dişleri ile beraber dünyaya yeniden gelen hastalar estetik görünümlerinde büyük değişiklikler meydana geldiğini itiraf etmekteler. Özgüven kazanılmasına da olanak sağlayan ayrık diş tedavisi, saklanan gülücüklerin de açığa çıkmaktadır. Ayrık diş tedavisinden yararlanmak isteyen kişiler yazımızın son bölümünden fiyat ve tedavi merkezi detaylarına ulaşabilirler.

Ayrık Diş Bonding Fiyatları 2022

Ayrık Diş Bonding Fiyatları 2022 üzerine de değinmek istiyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda sabit fiyat politikası uygulanmamaktadır. Yapılan işlemler tamamen kişiye özel olmasından dolayı fiyatlarda kişiye özel olarak belirlenmektedir. Ayrık dişin durumu, tercih edilen tedavi yöntemi, tedavinin ne kadar süreceği gibi etmenler fiyatın belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Çalışacağınız doktorun bu konuda uzman olması da önemlidir. Fiyattan ziyade doktorun tecrübesi, hastaları ile olan ilişkisi ve hasta referanslarını baz almanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Bursa Bonding Ayrık Diş Tedavisi

Ayrık diş tedavisi konusunda yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu bölümde ise Bursa Bonding Ayrık Diş Tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Bursa’da yaşayan ayrık diş hastaları tedavileri konusunda Ortodontist Bircan Bektaş kliniğini tercih edebilirler. Bugüne kadar yüzlerce kişiye hizmet veren Bircan Bektaş, hastalarına özgürce gülebilmenin anahtarını sunuyor. Ayrık diş konusunda istenilen tedavileri kısa sürede gerçekleştiren Bircan Bektaş, modern kliniğinde verdiği hizmet ile hatalarına hem sağlık hem de güvenlik sunuyor.

Bursa Ortodontist Bircan Bektaş ile tedaviye hemen başlamak için iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Faydalı kaynaklar;

https://en.wikipedia.org/wiki/Dental_bonding

https://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_30627/BezmialemScience-7-322-En.pdf

https://dental.tufts.edu/patient-care/specialty-clinics/esthetic-dentistry-cli

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa'da sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Osmangazi / Bursaİletişime Geç