Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Diş çapraşıklık problemi yaşayan bireyler diş teli kaç yaşında takılır merak etmektedir. Özellikle çocuk ve genç yaştakiler için daha çok sorulmaktadır.

Diş çapraşıklık sorunu için en etkili tedavi yöntemi şüphesiz diş telidir. Diş teli hem estetik olarak hem de ağız ve diş sağlığınız için iyi bir sonuç sağlar. Diş teli tedavisi sonucunda sağlıklı bir gülüş sizi bekler.

Diş teli takılması için bazı uzmanlar çok erken dönemleri işaret ederken bazı uzmanlar herhangi bir yaş sınırı olmadığından bahseder. Diş teli tedavisi almak için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Diş çapraşıklık durumu tespit edilen bireyler kaç yaşında olursa olsun profesyonel destek aldıkları sürece kesin başarı oranı ile tedavi olabilirler.

Diş teli kaç yaşında takılır soruna yanıt verecek olursak; 6 yaşını doldurmuş her birey uzman bir ortodontiden destek alarak diş teli tedavisi alabilir. Diş teli tedavisinde başarı oranını artıran en büyük etmen doğru zamanda doğru kişiden tedavi almaktır. Tedaviyi uygulayacak olan kişi bu alanda yetkin değilse veya uzmanlığını tam anlamı ile tamamlayamadıysa tedavi başarısız olmaktadır. Bu yazımız içerisinde diş teli kaç yaşında takılır ile beraber merak edilen birçok soruya da yanıt vermeye çalışacağız.

Başlıklar

Diş Teli Kaç Yaşına Kadar Takılır?

diş teli kaç yaşında takılır

Diş teli taktırmanın elbette bazı kuralları bulunmaktadır. İlerleyen yaş ile beraber ortodonti tedavisinin etkilerinin azaldığı görülmüştür. Bu yüzden erken müdahale her zaman daha iyidir. Çocukluk ve erişkin dönemde tedavi oranı çok yüksek olurken yetişkinlik dönemlerinde bu oranın sürekli düştüğü görülmektedir. Ama şunu bilmenizde fayda var; ister 20 yaşında isterseniz 40 yaşında olun, kaç yaşında olursanız olun diş teli taktırabilir ve ortodonti tedavisi alabilirsiniz. 

30 – 40 yaşında diş teli taktırmanın zorluğu yok mu? Elbette var. Bunları kısaca özetleyecek olursak;

Diş teli tedavisinin başarılı olabilmesi için diş ve çene yapısının çok güçlü olması gerekir. 40’lı yaşlara gelen yetişkin bireylerin diş ve çene yapısı zayıfladığından dolayı tedavinin başarı oranı her geçen gün düşer. Bunun yanı sıra yetişkin bireylerde diş hizalama eğer yanlış olursa düzeltilmesi oldukça zor hatta imkansız olabilir. 40’lı yaşlarında olan bir yetişkin diş teli tedavisi almak isterse öncesinde tedavi edilmesi gereken birçok diş sorunu ortaya çıkabilir. Son yıllarda yenilenen teknoloji ile beraber yetişkinlere uygulanan diş teli tedavisinde başarı oranının oldukça yüksek olduğu görülmüştür.

Yaşınız kaç olursa olsun fark etmeksizin siz de ortodonti tedavisinden faydalanabilir ve sağlıklı bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Diş Teli En Az Kaç Yaşında Takılır?

Diş teli en az kaç yaşında takılır konusu da bir hayli merak ediliyor. Bu konu hakkında birçok görüş olsa da diş teli taktırmanın herhangi bir yaş aralığı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. 6 yaşını doldurmuş olan her çocuk, ergen, yetişkin bireye ortodonti tedavisi uygulanabilir, diş teli takılabilir. Burada önemli olan tek şey doğru zamanda doğru tedavi yöntemini almaktır. Buradan ailelere vereceğimiz en büyük tavsiye herhangi bir sorunları olmasa da çocuklarınızı 6 ile 8 yaş arasında diş hekimine götürüp dişlerini kontrol ettirin. Erken dönemde tespit edilecek diş bozuklukları ortodonti tedavisinin kalıcı ve yüksek oranda başarılı olmasını sağlar.

Diş Teli Tedavisi için En Uygun Yaş Nedir?

Diş teli kaç yaşında takılır yazımızın yavaş yavaş sonuna doğru geliyoruz. Bu bölümde ise diş teli tedavisi için en uygun yaş nedir üzerine konuşacağız. Ortodonti hekimleri diş teli tedavisi için en uygun yaşın 7 – 9 olduğunu söyler. 7 yaş birçok çocuk için süt dişlerinin çıktığı dönemdir. Süt dişler çıktıktan sonra eğer varsa ortodontik sorunlar daha kolay ve hızlı tespit edilmektedir. En etkili tedavi ise 10 ile 14 taş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Bu yaş aralığında çürük dişler de azalacağı için daha doğru adımlar atılabiliyor. İdeal yaş aralığı bunlar olsa da ülkemizde birçok kişi 20 hatta 30 yaşından sonra ortodonti tedavisi almaya başlıyor. Bu yaş aralığındaki kişilere uygulanan tedavilerde de başarı oranı oldukça yüksektir. Diş teli tedavisi konusunda daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler Ortodonti uzmanı Bircan Bektaş’ın Bursa’da bulunan ofisini ziyaret edebilirler.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Çocuklarda Ortodontik Tedavi

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more