Gülüş Estetiği Nedir?

Son zamanlarda gülüş estetiği nedir? Gülüş estetiği nasıl yapılır gibi sorular insanlar tarafından sıklıkla sorulur olmuştur. Diş estetik hekimliği bölümü tarafından en fazla gerçekleştirilen estetik uygulamaları arasında yer alan gülüş estetiği kişilerin güzel bir gülüşe sahip olmasına engel durumlardan kurtulmasını sağlayan tedavidir. Uzman hekimler tarafından yapılan gülüş estetiği uygulamasıyla kişilerin gülüşünü etkileyen diş sorunlarından kurtulurlar.

Dişlerin güzel görünmesi yanı sıra estetik güzelliği ortaya çıkacak dudak, diş ve yüz uyumunun kişiye uygun olmasını sağlayan estetik uygulamasıdır. Bu uygulama sonrasında kişiler istedikleri gibi güzel ve etkili gülüşlere sahip olurlar. Aynı zamanda görüntü açısından yaşadıkları sıkıntılardan kurtulurlar. Gülüş estetiği aynı zamanda gülüş tasarımı olarak da adlandırılır.

Başlıklar

Gülüş Estetiğinin Yapımı ve Aşamaları Nelerdir?

Kişilerin diş estetiği gereksinimleri sahip oldukları diş bozuklukları veya rahatsızlıklarına bağlı olarak değişir. Bu sebeple gülüş estetiğinde uygulanan aşamalarda hastadan hastaya farklılık gösterir.

Ancak gülüş estetik çalışmalarında gerçekleştirilen aşamalardan en fazla kullanılanları şunlardır;

Diş beyazlatma uygulamaları, çürük dişlerin tedavisi, dişlerin temizlenmesi, diş eksiklikleri için protez ya da implant uygulamaları, dudak konturu şekillendirmesi ve diş kaplamalarıdır. Hastanın diş sağlığı üzerinde gerekli test ve incelemeler yapıldıktan sonra diş etlerinden başlamak üzere gülüş estetiğinin sağlanması için çalışmalara başlanır. Sonraki işlemlerde kademeli olarak gerçekleştirilir ve tedavi sonunda kişiler estetik gülüşlere sahip olurlar.

Gülüş Estetiğinde Dikkate Alınan Kriterler

Diş hekimliğinin estetik uygulama alanında uzmanlaşmış olan doktorları tarafından uygulanan gülüş estetiğinde ilk olarak kişilerin istekleri dinlenir. Daha sonra kişinin dişlerinin ve yüz yapısının incelemesi yapılır. Daha sonra da uygulama aşamasına geçilir. Ancak estetik diş hekimleri estetik uygulamasına geçmeden önce bazı kriterlere dikkat ederler.

Bu kriterler arasında şunlar yer alır;

Yaş, cinsiyet, dudaklar, yüz hatları, diş etlerinin özellikleri, dişlerin rengi ve dizilişleridir. Örneğin yaş sebebiyle dişlerin sarkması ve aşınması durumları yaşanır. Doktor bu durumları göz önüne alarak estetik uygulamasını yapar ve kişilerin tekrar genç bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Cinsiyete göre diş yapıları değişiklik gösterdiği içinde kişilerin diş yapılarına göre tasarım işlemini gerçekleştirir. Kişilerdeki bu özellikler incelendikten sonra gülüş estetiğinin planlaması yapılır ve kişiler etkili ve güzel gülüşlere sahip olurlar.

erkek gulus estetigi

Gülüş Estetiği Hangi Sorunları Ortadan Kaldırır?

Gülüş tasarımı ve estetik uygulamaları kişilere güzel gülüş sağlamanın yanı sıra kişilerin yaşadıkları sorunların ortadan kalkmasını da sağlarlar.

Gülüş estetiği ile ortadan kalkan sorunlar şunlardır;

  • Dişlerde ortaya çıkan sararma gibi sorunlar tasarım sayesinde ortadan kalkar.
  • Kişilerin diş etlerindeki şekilsizlikler gülüş tasarımı sayesinde düzeltilir.
  • Dişlerin sıralanmasındaki bozukluklar ve boşlukların düzeltilmesi sağlanır.
  • Kaybedilmiş dişlerin yerine dişlere sahip olunması sağlanır.
  • Dişlerin çarpıklığı ve önde olması sebebiyle çene kapanış sorunları ve yüzdeki şekil bozuklukları ortadan kaldırılır.
  • Farklı boyutlarda olan dişlerin boyutları üzerinde çalışma yapıldığından boyut uyumsuzluğu ortadan kalkar.
  • Ağızlarda bulunan kırık ve çatlak dişlerin tedavi edilmesi sağlanır.

Uzun süren bir tedavi olan gülüş estetiğinde kişiler görünüş sorunlarından büyük ölçüde kurtulurlar. Ayrıca güzel ve sağlam dişlere sahip oldukları içinde yeme ve içme problemlerinden kurtulurlar.

Gülüş Estetiğinin Yapılma Süresi Ne Kadardır?

Gülüş estetiğinde doktorun tedavi planından daha etkili olan kişilerin estetik uygulaması için belirttiği isteklerdir. Bu isteklere bağlı olarak yapılan gülüş estetiğinin süresinde artma ya da azalma olabilir. Doktor tarafından yapılan ilk muayene sonrasında kişiye rahatsızlıkları ve bu rahatsızlıklardan dolayı yaşayacakları sıkıntılar doktor tarafından anlatılır.

Kişi bilgilendirildikten sonra güzel bir gülüşe sahip olmak için yapılmasını istediği uygulamaları hekimlere bildirmesi istenir. Rahatsızlıklar sebebiyle sorun yaşamak istemeyen kişiler estetik kaygı dışında sağlık açıdan tehdit oluşturan rahatsızlıklarının tedavi edilmesini ister. Bu da tedavinin uzamasını sağlar.

Kişilerde diş eti ve dişleri dışında bir sorun bulunmuyor ve işlem istemiyor ise yapılan gülüş estetiği en fazla bir ay içinde sonuçlanarak kişilerin estetik gülüşe sahip olması sağlanır. Ancak kişilerin diş teli uygulaması gibi ortodontik tedavilere ihtiyaçları varsa süreç 6 ay ile 1 yıl aralığında değişebilir.

Gülüş Estetiğinin Avantajları

Uzman diş estetiği hekimleri tarafından yapılan gülüş estetiğinin kişilere sağladıkları pek çok avantaj vardır. Bu avantajlardan ilki kişilerin doğal görünüme sahip dişlere sahip olmasıdır. Ayrıca estetik uygulama sonrasında kişiler beyaz renkli dişlere sahip olurlar. Diş etlerinin tedavi edilmesi sayesinde sağlıklı diş etlerine sahip olurlar ve diş eti rahatsızlığı yaşamazlar.

Dişlerindeki eksiklik, çarpıklık ve kırıklardan kurtulurlar. En önemlisi de istedikleri gibi güzel görünüme sahip gülüşlere sahip olurlar.

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more