Bursa Diş Taşı Temizleme ve Fiyatları 2023

Diş taşı temizleme işlemi fırçalamak gibi düzenli olarak yaptırılması gereken diş bakımlarındandır fakat çoğu zaman ikinci plana atılır. Bu durum hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde böyledir. Hemen hemen herkes günde 3 kere diş fırçalamak gerektiğini bilse de çoğu zaman uygulamaktan geri kalıyor. Bazı kişiler günlük diş bakımlarını aksatmasalar bile diş taşı oluşumuna engel olamadıklarını belirtmiştir. Bu durumun tek çözümü diş taşı temizleme işlemini düzenli olarak yaptırmaktır.

Diş yüzeyinde diş eti çizgisi hizasında şeffaf ve yapışkan bir tabaka tespit ederseniz bu diş taşının göstergesidir. Plak adı verilen bu oluşumlar diş yüzeyinde bakterilerin yaşayacağı ortamlar oluşturur. Bakteriler ise diş eti ve diş minesine zarar vererek tartar oluşumuna zemin hazırlarlar. Diş taşına sahip olan kişiler beklemeden derhal bir ortodonti uzmanı ile görüşerek tedavi süreci hakkında bilgi almalıdır. Bu yazımız içerisinde Bursa diş taşı temizleme ve fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Başlıklar

Diş Taşı Nedir?

Diş taşı; diş üzerinde biriken mineral ve sert bakteri birikintilerine verilen genel bir addır. Tartar olarak da bilinen diş taşı genellikle günlük ağız ve diş bakımını yapmayan, aksatan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Ağız bakımına önem vermeyen kişilerde ortaya çıkan diş taşı, ağız içerisinde kontrolsüz bir bakteri ortamının oluşumuna neden olmaktadır. Oldukça sağlıksız bir görünüme neden olan tartarlar dişin hem ön hem de arka yüzeyinde görülmektedir. Diş taşı temizleme işleminde detaylı temizlik yapılarak dişler sağlıklı görüntüsüne kavuşur.

Diş taşı temizliğinden ziyade diş taşının nasıl oluştuğundan bahsetmek istiyoruz. Dişlerin ön ve arka kısmı ile  beraber protez kısımlarında oluşan tartarlar bakteri kaynaklı meydana gelmektedir. Çeşitli boyutlarda olan diş taşları sarı veya kahverenginde olmaktadır. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde durumun ilerlememesi için tedaviye hemen başlanılmalı, ağız içi bütünü ile bakıma alınmalıdır.

Diş taşı oluşumuna neden olan şeyler tamamen insanın bilinçli ve isteyerek yaptığı şeylerdir. Sürekli ve düzenli olarak yüksek oranda şeker tüketmek, aşırı karbonhidratlı besinler tüketmek kısa vadede diş taşı oluşumuna neden olmaktadır.

Diş taşı müdahale edilmediği sürece ilerleyen süreçte ciddi rahatsızlıklara neden olan bir rahatsızlıktır.  Diş taşı temizliği başta olmak üzere tedavi ile ilgili merak edilen bazı soruların yanıtlarını yazımızın devamında dile getirmeye çalıştık. Temizleme işleminin detaylarına ve fiyatlarına birlikte göz atalım.

Diş Taşı Temizleme Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizleme ne kadar sürer? sorusunun cevabı da aslında sabit değildir. Tartarın miktarı ve derinliğine göre süre değişmektedir. Ortodonti hekimler diş taşı temizliği sırasında ağız içi bakımını da tümü ile yaparlar. Bu nedenle bazı hastaların tedavisi 30 dakika sürerken bazı hastaların tedavisi 1 saat kadar sürmektedir.  Genelde birçok hastanın tedavisi tek seansta bitmektedir. Ancak diş eti hastalığı bulunan kişilerin tedavisi birkaç seans sürebilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Acıtır mı?

Diş taşı temizletmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de diş taşı temizliği acıtır mı? Konusudur. Özellikle diş doktoru ve dişçi korkusu olan hastalar için bu sorunun cevabı oldukça önemlidir. Diş taşı temizliği sırasında uygulanan işlemler hastaya hiçbir şekilde acı yaşatmamaktadır. Diş ve dişçi korkusu olan hastaların dahi kolaylıkla tolere edebileceği bir işlem olan diş taşı temizleme, ağrısız bir işlem olmasından dolayı her yaş grubundan kişilere uygundur. Ancak diş taşı yoğunluğu aşırı fazla olan kişiler uygulanan işlemler sırasında ufak sızılar hissedebilir. Doktorunuza işlem öncesinde bu konu hakkında sorular sorabilirsiniz.

Bursa Diş Taşı Temizleme Fiyatları 2023

diş taşı temizleme işlemi

Bursa diş taşı temizleme yazımızın artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu kısımda en çok merak edilen konulardan birisi olan Bursa diş taşı temizleme fiyatları 2023 hakkında bilgi vereceğiz. Bursa diş taşı temizleme işlemi tamamen kişiye özel bir işlemdir. Hastanın ağız içi durumu ve diş taşının yoğunluğuna göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Bursa diş taşı temizleme fiyatı öğrenmek isteyen kişiler Bursa’nın en başarılı ortodonti uzmanı olan Bircan Bektaş ile iletişime geçebilirler. Alanının en iyilerinden birisi olan Bircan Bektaş, Bursa kent merkezinde bulunan kliniğinde diş taşı temizliği başta olmak üzere ağız içi bakımını kusursuz bir şekilde yürütmektedir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Diş Taşı Nedir? Nasıl Temizlenir?

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more