Derin Kapanış Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

derin kapanış nedir

Ortodontik sorunlar içerisinde yer alan derin kapanış kendi içerisinde birçok alt türe ayrılmaktadır ve tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Bazı rahatsızlıklar doğuştan gelirken bazı rahatsızlıklar travma veya kazaya bağlı olarak oluşabilmektedir. Son yıllarda giderek artan bir ortodontik sorundur. Genelde birçok kişi bu rahatsızlık ile yaşamayı tercih etmektedir. Ancak doğru tedavi ile kurtulabilmek mümkündür.

Başlıklar

Derin Kapanış Tedavisi Nedir?

Derin kapanış durumu çene ekleminde meydana gelen düzensizlikler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu sorunda hastalarının alt ön dişleri üst ön dişlerinin önünde yer almaktadır. Dışarıdan oldukça net bir şekilde fark edilen bu ortodonti sorunu, tedavi edilmediği sürece hastalarda özgüven kaybı meydana getirmektedir. Durum erken dönemde fark edilirse fonksiyonel aparey ürünleri ve sabit apareyler ile kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. İlerlemiş olan vakalarda ise daha çok ortognatik çene cerrahisinden destek alınır. Yumuşak doku ile çene arasındaki ilişkiyi düzenleyen ortognatik cerrahi, ilerlemiş olan kapanış rahatsızlığını büyük oranda iyileştirmektedir.

Derin Kapanış Tedavisi Nasıl Yapılır?

Derin kapanışın tedavisi çocuk ve yetişkinlerde ayrı ayrı yapılmaktadır. Ancak genel olarak bahsedecek olursak 3 farklı tedavi yönteminin uygulandığını görmekteyiz. Headgear, mini vida ve tel yöntemleri en çok tercih edilen ve uygulanan tedavi yöntemleridir.

Headgear, bir çeşit ortodontik yüz maskesidir. Hastanın baş bölgesine kayışla bağlanan bu cihaz, etkisini oldukça kısa sürede göstermektedir. Bu ekipman aracılığı ile hastanın ağzına ve çene bölgesine kuvvet aktarımı yapılır. Başta derin kapanış olmak üzere çene hizalanması ve büyümesini desteklemede Headgear ekipmanından destek alabilmek mümkündür.

Mini Vida, ortodontik tedavi yöntemleri içerisinde en çok tercih edilen bir diğer yöntemdir. Mini vida daha çok konumlandırılmasında hatalar bulunan dişleri hareket ettirmek için kullanılmaktadır. Diş etinden başlayarak çene kemiğine kadar indirilen mini vida, mini implant veya mikro vida olarak da adlandırılmaktadır.

Derin kapanış tedavisi için uygulanan en son yöntem ise diş teli tedavisidir. Diş teli tedavisi, dişleri istenilen yönde belirli bir zaman diliminde sürekli güç uygulayarak iyileştirmektedir. Uygulanan güç eğer fazla olursa diş ve dişi çevreleyen dokular zarar görür. Az uygulanırsa da tedavi amacına ulaşılamaz. Ortodonti uzmanı diş teli tedavisinde uygulanacak gücü belirleyerek tedaviyi başlatacak en yetkili kişidir.

Derin Kapanış Neden Olur?

Derin kapanışa neden olan etmenler tüm ortodonti sorunlarında da görülmektedir.

  • Doğuştan gelen konjenital anomaliler
  • Genetik faktörler
  • 20 yaş dişleri
  • Erken dönemde yaşanılan diş kayıpları
  • Kazalara bağlı travmalar
  • Dişlerin beklenmeyen bölgelerde çıkması
  • Parafonksiyonlar ve kötü alışkanlıklar
  • Diş eti problemleri
  • Dişlerin eksik veya fazla olması

Yukarıda belirttiğimiz etmenler başta derin kapanış olmak üzere birçok ortodonti sorununa neden olmaktadır. Tam olarak neden meydana geldiği ise ortodonti uzmanı ile yapılacak ön muayenede belli olmaktadır. Kesin teşhis için klinik muayenesinden geçmek şarttır. Bu konuda alanında uzman bir doktordan destek almanız sizler için iyi olacaktır.

Derin Kapanış Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavilerinde tedavi süresi tamamen belirsizdir. Klinik muayene sırasında yapılacak incelemede öncelikle kapanışın derecesi belirlenir. Tedavi erken dönemde tespit edilir ise oldukça kolay bir şekilde ilerleme sağlanır ve 6 aylık bir dönemde tedavi sağlanır. Bazı hastalar derin kapanış durumlarını ihmal edip tedaviyi geciktirebiliyor. İlerlemiş olan bozukluklarının tedavisi için ortognatik cerrahiden destek alınması gerekiyor. Tedavinin amacına ulaşabilmesi için hastanın 24 aylık bir süreci aksatmadan yürütmesi gerekmektedir. Tedavinin ne kadar süreceği ile ilgili tam bilgilendirmeyi ortodonti uzmanından almak gerekiyor. Klinik muayenede uygulanacak tedavi ve tedavi süresinin ne kadar olacağı ayrıntılı bir şekilde belirtilecektir.

Derin Kapanış Tedavisi Fiyatları

Tedavi ile ilgili detaylı bilgiler verdiğimizi düşünüyoruz. Tedavinin başarılı olabilmesi için alanında uzman bir ortodonti uzmanı ile çalışmak gerekiyor. Fiyat konusunda ise internette henüz doğru bilgi bulabilmek mümkün değildir. Bunun nedeni, uygulanan tedavinin kişiye özel olmasıdır. Her hastaya uygulanan yöntem, tedavi süresi birbirinden farklıdır. Bu nedenle de fiyatlarda farklılıklar görülmesi oldukça doğaldır. Derin Kapanış Tedavisi Fiyatları için Ortodontist Bircan Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz. Bursa kent merkezinde yer alan kliniğinde hizmet veren Bircan Bektaş, derin kapanış konusunda uzman olup bugüne kadar birçok kişiyi başarılı bir şekilde tedavi etmiştir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Alt Çene Geriliği ve Önde Olması Tedavisi

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more