Alt Çene Geriliği ve Önde Olması Tedavisi 2023

Alt çene geriliği veya önde olması tedavi gerektiren durumlardandır. Alt çene geriliği egzersizleri haricinde genellikle doktor tedavisi gerektirir. Bu yazımız içerisinde alt çene geriliği ve önde olması tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bazı durumlarda çeşitli nedenlerden ötürü alt çenenin büyümesi yetersiz olur. Bazı hastalarda ise alt çene normal gelişirken üst çene çeşitli nedenlerden ötürü fazla gelişmektedir. Bu gelişim alt çene geriliği ve önde olması sorununu meydana getirmektedir. Tedavi hem cerrahi hem de ortodontik yöntemler ile sağlanmaktadır. Alt çene geriliği ile ilgili merak edilen detaylar;

Başlıklar

Alt Çene Geriliği Nedir?

Her insanın doğuştan kendisine has bir çene yapısı bulunmaktadır. Bazı insanlarda çene yapısı zamanla değişip farklı bir yapı ortaya çıkarmaktadır. Alt çene normal olup üst çenenin fazla gelişmesi veya alt çenenin belirlenenden az olması alt çene geriliğine neden olmaktadır. Alt çene geriliği birçok farklı nedenden ötürü meydana gelen bir durumdur.

Alt Çene Geriliği Neden Olur?

Alt çene geriliğine neden olan birçok etmen bulunmaktadır. Büyüme döneminde yaşanılan gelişim bozukluğu başta olmak üzere çarpma, kaza ve çeşitli travmalar çene problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Alt çene geriliğine neden olan etmenlerin tamamı ise;

  • Genetik
  • Annenin hamilelik döneminde tükettiği bazı ilaçlar
  • Romatoid hastalığı
  • Üst çenenin dar olması
  • Anormak kas fonksiyonu
  • Ağız solunumu
  • Üst çenenin dar olması
  • Çene ve yüz bölgesinde yaşanılan travmalar
  • Alt dudak ve parmak emme alışkanlığı

Yukarıda yazılanlar gibi etmenler alt çene eğriliğine neden olmaktadır.

Alt Çene Geriliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alt çene geriliği tedavi yöntemleri çocuklarda ve yetişkinlerde tamamen farklıdır. Çocuklarda alt çene geriliği tedavisine genellikle 11 ile 13 yaşlarında başlanır. Tedavinin nasıl ve ne şekilde başlayacağına tamamen ortodonti hekimi karar vermektedir. Çocuklarda tedavinin başlayabilmesi için büyüme gelişiminin devam ediyor olması gerekiyor. Aksi halde tedavi yetişkinlere uygulanana tedaviler uygulanmak durumunda kalınır. Çocuklara alt çeneyi öne doğru taşıyacak apareyler kullanılmaktadır. Ortalama 6 ay kullanılan apareyler çocuk tarafından rahatlıkla takılıp çıkarılabilmektedir. Tedavisi gecikmiş çocuklara ise sabit, metal ağız içi apareyler kullanılmaktadır.

Yetişkinlerde ise durum tamamen farklıdır. Büyüme dönemini tamamlayan yetişkinler için tek tedavi seçeneği bulunmaktadır. Çene cerrahisi ve akabinde devreye giren plastik cerrahi ile alt çene geriliği tedavi edilebilir. Tedavi oldukça uzun bir sürede tamamlanmaktadır. Tüm sürecin bitmesi ortalama 2 ile 3 arasında sürmektedir. Yetişkinlere ameliyat dışı tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına ise ortodonti uzmanı karar vermektedir.

Alt Çene Önde ve Geride Ameliyatsız Tedavi Yöntemi

alt çene geriliği önde olması

Alt çene önde ve geride ameliyatsız tedavi yöntemleri de oldukça fazla araştırılmaktadır. Eğer hasta 18 yaşından küçükse ve erken dönemde tedaviye başlanır ise ameliyatsız müdahale mümkündür. 18 yaşını doldurmuş kişilerde ameliyatsız tedavi maalesef mümkün değildir.

Hastanın 7 – 9 yaş aralığında olması durumunda al çene önde olma durumu ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Bunun için alanında uzman, bu konuda deneyimli bir ortodonti uzmanından destek almak gerekiyor. Bu yaş grubunda kemikler esnek oldukları için çene istenilen şekli ve kalıbı zaman ile alabiliyor. 18 yaş ve üstü kişiler için cerrahi operasyon yolu kaçınılmazdır.

Diş Teli Çene Yapısını Düzeltir mi?

Diş teli kullanmak belirli bir yaşa kadar çene yapısını düzeltebilmektedir. Büyüme dönemini tamamlamış hastalar diş teli kullanmaları durumunda çene yapılarında istenilen düzenleme sağlanmayabilir. Diş telleri daha çok büyüme aşamasında olan hastaların dişlerdeki yerleşim bozuklarını tedavi etmektedir. 9 ile 13 yaş grubundaki çocuk ve gençler bozuk olan diş yapılarını tel ile düzeltebilirler.

Diş Teli Çene Geriliğini Düzeltir mi?

Üst çene geriliği, alt çene geriliği, üst çene ileriliği, alt çene ileriliği büyüme gelişimi devam eden hastalarda varsa ve zamanında müdahale edilirse tedavi edilebilirdir. Tedavi sırasında hareketli veya sabit aygıtlardan destek alınır. Tedavi hareketli aygıtlar ile olacaksa hastanın ortodonti uzmanının belirlediği süre boyunca aralıksız olarak aygıtı kullanması gerekmektedir. Aksi halde düzelme ihtimali olan çenelerde dahi başarısızlık yaşanabilmektedir.

Kullanılan aygıtların büyük bir bölümü dışarıdan belirli olmaktadır. Bu da hastaların estetik açıdan kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olabilir. Bu durum hastaları memnun etmese de ilerleyen dönemlerde ameliyatlı tedavilerin önüne geçmektedir. Büyüme gelişimini tamamlayan hastalarda ise cerrahi operasyon ile çene geriliği düzeltilebilir.

Diş Teli Çenenin Önde Olmasını Düzeltir mi?

Diş telleri dişlerdeki yerleşim problemlerinin büyük oranda önüne geçmektedir. Ortodonti uzmanı kontrolünde ilerleyen tedavilerde belirlenen süre içerisinde hedefe ulaşabilmek mümkündür. Ortodonti tedavilerinde diş teli kullanan hastalar üst çenenin fazla gelişmesi ve ileride olması, üst çenenin az gelişmesi ve buna bağlı olarak geride olması, alt çenenin fazla gelişmiş olması ve buna bağlı olarak ileride olması, alt çenenin az gelişmiş olması ve buna bağlı olarak geride olması gibi sorunlarda kurtulduklarını rahatlıkla ifade edebiliyor. Diş teli, 18 yaş grubu altındaki büyüme gelişimini henüz tamamlamamış hastalarda çenenin önde olmasını düzeltebilir. Bunun için bu alanda iyi referanslara sahip bir ortodonti uzmanından destek alın. Ortodonti uzmanları, hangi yaş grubuna hangi tedavilerin uygulanması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir.

Bursa Çene Geri – Önde Tedavisi

Bursa Çene Geri – Önde Tedavisi için Ortodontist Bircan Pektaş ile çalışabilirsiniz. Bursa’nın en büyük ve en modern kliniklerinden birisine sahip olan Bircan Bektaş, Alt çene geriliği başta olmak üzere birçok diş problemini başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Bursa çene önde tedavisi için Bircan Bektaş ile iletişime geçip rezervasyon yaptırmanız yeterlidir.

Göz atmak isteyebilirsiniz;

Şeffaf Plak Tedavisi yazımızı mutlaka incelemenizi öneririz.

Yararlanılan Bazı Kaynaklar;

https://en.wikipedia.org/wiki/Orthognathic_surgery

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more