Diş Teli Sonrası Dişler Eski Haline Döner mi?

Ortodonti tedavisi tamamlanan ve sağlıklı gülüşlere kavuşan kişilerin aklına diş teli sonrası dişler eski haline döner mi sorusu gelmektedir. Birçok kişi iyileşeceğini bilmesine karşın dişlerin eski haline dönüp dönmeyeceğini tartışıyor. Diş rahatsızlıklarının tedavilerinde başarı oranı oldukça yüksek olmasına karşın tekrardan eskiye dönme vakaları bir hayli. Yüksektir. Bu nedenle bu yazımız içerisinde tüm detayları ile beraber diş teli sonrasında dişler eski haline döner mi? Konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Başlıklar

Diş Teli Çıktıktan Sonra Dişler Bozulur mu?

Diş teli tedavisi sonrasında hastalara bir rahatlama gelir. Artık yeni görünümlerine kavuşan birçok kişi ömür boyu bu güzelliğin ve yeniliğin kalıcı olduğunu düşünebilir. Ancak birçok kişide diş teli çıktıktan sonra bozulma meydana geldiği görülmüştür. Eski hallerine geri dönen dişler tüm sürecin boşa gitmesine neden olmakta. Bu durumun elbette açıklanabilir nedenleri vardır; Tedavi sonrasında ortodonti uzmanın belirlemiş olduğu beslenme tarzının dışına çıkmak, aşırı sert ve katı yiyecekleri gün aşırı sıkça tüketmek, parmak emme, tırnak yeme alışkanlıklarına sahip olmak, arklı diş ve diş eti rahatsızlıkları ve en önemlisi pekiştirme tedavisine başlamamak.

Diş teli çıktıktan sonra dişler bozulur mu? Sorusuna güzel bir şekilde yanıt verdiğimizi düşünüyorum. Bozulmayı engellemenin yolu yok mu? Elbette var. Ortodonti uzmanı tarafından uygun görülen pekiştirme tedavisini alarak dişlerin bozulmasını önleyebilirsiniz. Hatta yapabilir de ömür boyu pekiştirme tedavisini alırsanız dişleriniz yenilendiği ilk gün ki gibi güzel ve sağlıklı kalabilirler. Bu konuda merak edilen diğer detaylar ise;

Ortodonti Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Neden Döner?

diş teli sonrası dişler eski haline döner mi

Hastaların en korktuğu durumlardan birisi de ortodonti tedavisinden sonra dişlerin eski duruma dönmesidir. Çok istenmeyen bir durum olsa da bazı hastalarda tedavi sonrasında dişler geri eski haline geri dönmektedir. Birçok hasta ortodonti tedavisinden sonra dişler eski haline neden döner sorusunu sormaktadır. Diş teli çıksa da ortodonti tedavisi devam etmektedir. Hastalar diş teli tedavisinden sonra sürdürmesi gereken pekiştirme tedavisini yürütmez, yarıda bırakır veya hiç başlamaz ise dişer eski haline geri dönmektedir.

Diş teli tedavisini erken yaşlarda alan hastalar, 20’li yaşların içerisinde dişlerinin yeniden eski hallerine dönmeye başladığından şikâyet eder. Bu durumun nedeni tamamen 20 yaş dişlerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. 20 yaş dişler çıkmaya başladıkça ön dişlere baskı yapmaktadır. Bu da yeni pozisyonlarına tam olarak alışmayan dişlerin yapısında bozulmalara neden olmaktadır. Son olarak ise diş telleri çıktıktan sonra dişlerini gıcırtıdan ve dişlerini sıkan hastaların dişleri geri eski hallerine geri dönmektedir. Dişlerin eski haline dönmemesi için yapılması gereken şey bellidir, pekiştirme tedavisi!

Ortodonti Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Ortodonti Pekiştirme Tedavisi, diş teli tedavisi sonrasında uygulanan, tedavinin kalıcı hale gelmesini sağlayan işlemdir. Diş telleri çıkarıldıktan sonra her şeyin bittiğini düşünebilirsiniz. Ancak belirli bir süreden sonra dişler geri eski haline dönebiliyor. Bu durumun meydana gelmesini istemeyen kişiler tedavinin kalıcı haline gelmesi için pekiştirme tedavisinden destek almak durumundadırlar. Pekiştirme tedavisi konusunda en çok retainer tedavi tercih edilmektedir. Retainer teller kesici ve köpek dişlerinin yeni konumlarında sabit durmalarını sağlar.

Sabit ve kalıcı bir tedavi olan retainer tel ağız içerisinde ömür boyu durması önerilen bir tedavi türüdür. Zaman içerisinde tellere alışan hastalar, dişlerinde retainer tel bulunduğunu dahi unutmaktalar. Ömür boyu retainer tel kullanan hastaların dişlerinde en ufak bozulma, eskiye dönme olmamaktadır. Pekiştirme tedavisinin nasıl olacağı, ne kadar süreceği, hangi tedavinin uygulanacağı hastanın yaşına, yaşanılan soruna ve tedaviyi uygulayan ortodonti uzmanın deneyimine göre değişmektedir.

Diş Teli Sonrası Dişlerin Eski Haline Dönmemesi için Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastaların en çok merak ettiği konulardan birisi de diş teli sonrası dişlerin eski haline dönmemesi için nelere dikkat edilmeli konusudur. Diş teli tedavisi sonrasında güzel bir görünüm elde edilse de zaman içerisinde geri eski haline dönebilmektedir. Tedavi sonrasında uygulanan işlemlerin kalıcı hale gelebilmesi için birçok işlem uygulanmaktadır. Hastalar diş teli tedavisi sonrasında pekiştirme tedavisi almaz ise tekrardan eski ünlerine geri dönebilir. Pekiştirme tedavisi, yukarıda da anlattığımız üzere diş teli tedavisi sonrasında tedavinin kalıcı ve ömür boyu etkisini gösterebilmesi için pekiştirme tedavisi almak gerekmektedir. Pekiştirme tedavisini ömür boyunca uygulayan hastaların eski hallerine dönme gibi bir durumları yoktur.

Diş teli tedavisi konusunda destek almak isteyen kişileri Ortodonti Uzmanı Bircan Bektaş ile tanıştırmak istiyoruz. Bursa’da yaşayan Bektaş, sahip olduğu yetenek ve uzmanlıklar sayesinde kalıcı diş teli tedavisi uygulayabiliyor. Tedavi süreci hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler iletişim bölümü üzerinden ortodonti uzmanı ile iletişime geçebilirler.

Bilgilendirici içeriklerimizden faydalanabilirsiniz; Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more