Neden Ortodonti Uzmanına Görünmelisiniz?

Ortodonti Fransızca diş düzeltme mesleği anlamına gelmektedir ve orthodontie sözcüğünden gelmektedir. Dişlerinden problemleri olan kişiler genelde ilk önce bu bölüme gitmeyi düşünmezler. Eğer ki dişlerde ve çenede bir uyumsuzluk, bozulma varsa ortodonti uzmanına gidilmesi gerekir. Ortodonti bölümü dişlerin çene kemiği üzerinde estetik görünmesini ve işlevini yerine getirmesini sağlayan bir bölümdür. Ortodonti uzmanına ortodontist de denir. Diş ve çene ile alakalı her türlü konuda ortodonti uzmanına gidilebilir.

Neden Gidilir?

Genelde farklı problemlerden dolayı ortodonti uzmanına gidilebilir, diş ve çene uyumsuzluklarının altında çok farklı ağız ve diş sağlığı problemleri yatabilir.

Bu problemler;

  • Dişlerde çarpıklık, eksiklik, kapanış problemleri
  • Dişlerdeki şekil bozuklukları
  • İleri ve geri çene durumları
  • Alt ve üst çene kaynaklı yapısal bozukluk
  • Çene kisti
  • Çene darlığı
  • Doğuştan gelen çene problemleri
  • Çene kırığı ve çıkığı
  • 20 yaş dişlerinin yarattığı sıkıştırmalar, dolayısıyla oluşan çene bozuklukları ve çarpık dişler

Diş ve çenede uyum varsa ortodonti uzmanı teşhis eder ve tedaviye başlanır. Sorunlar yüzünden genelde estetik olarak görünümde olumsuz etkilenir. Ortodonti uzmanı bu görüntüyü düzeltir, görüntüyü düzeltmesi ile beraber ayrıca ileri ki yaşlarda meydana gelebilecek rahatsızlıkların da önüne geçmiş olunur.

Erken Teşhis

Eğer ortodonti uzmanına zamanında yani erken yaşta sorunlar fark edilip gidilirse ileri ki yaşlarda problem yaşanma riski en aza indirilir. Güzel ve çekici bir gülümseme herkesin hakkıdır. Çarpık dişler kişinin özgüvenini de sarsar, insanlarla sosyalleşmesine engel olur ve özellikle çocukluk çağında travmatik bir etki yaratır. Eğer çarpıklık ve çene problemleri erken yaşta tedavi edilirse ileri yaşlara daha güzel bir gülüşle geçilir.

Eğer ki hep öne atılırsa çarpıklık artar, çene kişinin dişlerinin artması yani 20 yaş dişleri ile beraber büyümediği için dişler zamanla birbirinin üstüne biner, çarpıklık yüzünden dişler iyi bir şekilde fırçalanmaz ve çürüme, diş eti problemleri ortaya çıkar. Eğer ki fonksiyonel kapanma problemleri varsa zamanla eklemlerde hasara ve ağrılara yol açar. Hatta çene eklemlerinden kıtır kıtır sesler gelmeye başlayabilir. Erken teşhis sonucunda implant ve köprüler yapılabilir, diş kaybının da önüne geçilmiş olur.

Gidilmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Diş kontrolüne normalde 6 ayda bir gidilmelidir fakat çoğu kişi bunu rutin haline getirmemektedir. Eğer rutin olarak gidilirse orada bir problem olduğu zaten ortaya çıkar ve ortodonti uzmanına yönlendirilir. Çocuklarda fark etmek çok zordur, dişleri yeni çıkarken kapanış probleminin olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bu yüzden erken teşhis ve kontroller şarttır. Yetişkinlerde ise görüntü en çok tetikleyen faktördür. Eklemlerden çıkan ses ve ağrı da ortodonti uzmanına gidilmesi gerektiğine haber verir.

İlk Görünme Yaşı Kaçtır?

Erken teşhisi öneminden bolca bahsettik. Çocuk yaştan başlamak çok önemlidir, bu yüzden ilk 7 yaşında ortodonti uzmanına gidilebilir.

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa'da sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Osmangazi / Bursaİletişime Geç