Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Düzenekler Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde oluşan sorunun niteliğine göre uzman hekimler birbirinden farklı tekniklerden yararlanarak ilgili işlemleri yerine getirmeye çalışırlar. Bu tedavi, sabit ortodontik uygulamalar ve hareketli ortodontik uygulamalar olarak 2 farklı sınıfa ayrılıyor.

Yine bu kategoriler içerisinde de düzeneklerin kullanımına bağlı olarak farklı seçenekler bulunuyor. Sabit ortodonti uygulamasında teller, braketler, tüpler, bantlar ve yer tutucu bazı düzenekler kullanılabiliyor.

Hareketli ortodonti uygulamasında ise ağız içi ve ağız dışı farklı seçeneklerde apareylerden destek alınıyor. Bu seçeneklerin kendi içerisinde değişik türden düzenek sistemleri bulunuyor. Ağız dışı apareyler arasında chin cup, reverse headgear ve headgear düzenekler yer alıyor.

Bunlara ek olarak ağız içi apareyler arasında ise positioner, aktivatör, essix plak, twin blok, hawley ve monoblok düzenekleri mevcut bulunuyor.

Başlıklar

Sabit Ortodonti Tedavisi Düzenekleri

Ortodonti tedavisinde oldukça önemli bölümlerden biri olan sabit uygulama seçeneğinde, fonksiyonları farklı olan bazı özel düzenekler kullanılabiliyor.

  • Alt ve üst çene pekiştirme apareyleri,
  • Sabit genişletici ve fonksiyonel birtakım aygıtlar,
  • Lingual, porselen ve metal braketler,

Genel olarak sabit ortodonti uygulamalarında uzman doktorlar bu türlerde bazı düzeneklerden destek alarak insanların sorunlarını çözebilmelerine yardımcı oluyorlar.

Sabit Ortodonti Tedavisinin Uygulanması

Ortodonti tedavisinde sıklıkla kullanılan sabit ortodonti uygulamalarında hekimler öncelikle diş ve çene yapısı hakkında birtakım fikirler edinmek için röntgenler çekerler. Tedavi sürecinde braketler ve bazı lastikler ile diş tellerini başarıyla dişlere monte ederler.

Braketlerin dişlere tutunabilmesi için özel tasarım yapıştırıcılar kullanılır. Ayrıca bu braketlerin ışın uygulamasıyla tutunma konusunda sağlamlaşması sağlanır. Teller bu uygulamada braketlerin iç kısımlarından geçirilirler. Bu sayede dişler arasında bir gerginlik, basınç ve kuvvet meydana getirilmiş olur.

Hareketli Ortodonti Ağız İçi Apareyleri

Hareketli ortodonti uygulamalarında kullanılan her bir apareyin kendisine özel bazı işlevsel fonksiyonları vardır. Hawley apareyler çene genişletme işleminin yapılması gerekli olan durumlarda kullanılırlar.

Essix plak apareyler genel olarak uygulamadan sonra dişlerin konumlarını koruyabilmeleri için kullanılır. Genellikle malzeme yapıları itibariyle şeffaf bir görünümde olurlar. Positioner apareyler alt ve üst çeneleri kaplayan bir niteliğe sahiptirler.

Dişlerin kapanma sorunlarında bu apareyden destek alınır. Her iki çenede ortaya çıkan problemlerde ise aktivatör apareyden faydalanılır. Çene darlığı sorunu yaşayan kişiler için de bu aparey iyi çözümler üretme potansiyeline sahiptir.

Twin blok aparey özellikle alt çene kısmının daha fazla geride olması durumunda kullanılır. İki çene bölümünü tek bir seferde kavramaz. Monoblok aparey ise Twin blok apareyden farklı olarak her iki çeneyi birden kavrayabilir. Bu apareyin fonksiyonu da geri kalmış alt çenenin düzeltilmesini sağlamasıdır.

Hareketli Ortodonti Ağız Dışı Apareyleri

Hareketli ortodonti tedavisi uygulamalarında yeri geldiğinde uzman hekimler ağız dışı bazı apareylerin kullanımını da gerekli görebilirler. Ağız dışı apareylerden biri olan Headgear, üst çenede belirgin bir istenmeyen ilerleme olması durumunda kullanılır.

Buna ek olarak diğer aparey olan reverse headgear ise üst çeneyi daha fazla öne çıkarak bir denge oluşturmak için kullanılır. Chin cup ağız dışı aparey, eğer alt çenede çok istenmeyen bir ilerleme ve büyüme varsa kullanılırlar.

Hareketli Ortodonti Tedavisi Fiyatları

Hareketli ortodonti tedavilerinde fiyatlar, kişilerin sorununa ve ayrıca kullanılan düzeneklerin yapılarına göre bir farklılık gösterir.

Hareketli Ortodonti Tedavisi İyileşme

Genel olarak ortodonti uygulamalarında iyileşmede sürenin tam bir standart yapısı yoktur. Çünkü kişilerin ağız ve çene yapıları birbirlerine göre birtakım farklılıklara sahiptir. İyileşme süresi hem buna ve hem de kullanılan yönteme göre bir değişkenlik gösterebilir.

Sabit Ortodonti İyileşme Süresi

Sabit ortodonti tedavisinde olması arzu edilen şey, olabildiğinde iyileşme sürelerinin kısa olmasıdır. Aksi halde tedavi sürecinde yanlış bir şeyler yapılmasından şüphe edilir. Sorunun yapısı ve ciddiyetine göre genel olarak bu tedavide iyileşme süreleri en fazla 2 ila 2,5 yıla kadar uzayabilir.

Sabit Ortodonti Tedavisi Fiyatları

Sabit ortodonti uygulamasında hangi kullanılan tellerin malzeme yapıları genel itibariyle fiyatların belirlenmesinde etken bir rol üstlenir. Şeffaf tel mi yoksa metal teller mi kullanılacak buna bağlı bir fiyat durumu ortaya çıkar.

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more