Renkli Diş Teli Nedir? Nasıl Takılır?

Klasik diş tellerine alternatif olarak renkli diş teli son zamanlarda oldukça yaygındır. Renkli diş telleri klasik tellerden hiçbir şekilde farklı değildir. Burada farklı olan tek şey braket veya lastiklerin renkli olmasıdır.

Renkli seçeneği daha çok çocukların kullanımı için geliştirilmiştir. Erişkin hastalar görüntülerini daha sempatik hale getirmek için bu üründen destek almaktalar. Çocuklar haricinde yetişkinlerin de artık yavaş yavaş renkli diş teli tedavisine geçtiklerini görüyoruz. Bu yazımız içerisinde renkli diş teli nedir, nasıl takılır ve renkli diş teli fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Başlıklar

Renkli Diş Teli Nedir?

renkli diş teli tedavisi

Diş telleri; diş eğriliğini düzeltmek ve çeneler arasındaki ilişkiyi sağlayabilmek üzerine geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Diş hekimleri bu alanda hizmet verseler de etkili sonuç alabilmek için Ortodonti uzmanından destek almak gerekir. Diş teli konusunda alternatif birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Çocuklar ve yetişkinlerin kendilerini rahat hissedebilmesi için renkli diş telleri geliştirilmiştir. Uygulama ve işlevselliği bakımından sıradan diş telleri ile herhangi bir farkı yoktur. Uzman ortodonti tarafından yapılması gereken bu işlemin detaylarına yazımızın devamında değindik.

Renkli Diş Teli Nasıl Takılır?

Hastaların büyük bir kısmı diş tedavilerinde kendilerine uygulanacak işlemleri merak etmektedirler. Renkli diş teli uygulaması geleneksel diş teli uygulamasından farklı değildir. Geleneksel yöntemde olduğu gibi teller diş yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Uygulamanın aşamaları şu şekildedir;

  • Renkli diş teli işleminin uygulanabilmesi için ilk olarak hastanın çene yapısı ve diş bozuklukları tespit edilir.
  • Yapılan işlemler sonrasında hastanın eğer varsa diş çürüklükleri tespit edilerek tedavi edilir.
  • Ağız içi temizliği yapıldıktan sonra hastanın ağız ve diş ölçüsü alınır.
  • Alınan ölçümler sonrasında diş telleri hazırlanarak uygulama aşamasına geçilir.
  • Takımından önce diş yüzeyi tekrardan incelenerek eğer varsa tartar ve diş taşı temizliği yapılır. Bu işlemler sonucunda diş hassasiyeti minimum seviyesine kadar indirilir.
  • Hastanın istediği ve belirlediği renkte hazırlanan diş lastikleri özel olarak geliştirilmiş yapıştırıcılar ile diş yüzeyine yapıştırılır.
  • Yapıştırıcılar sayesinde sabit kalan diş telleri tedavi sonrasına kadar yerlerinde kalmaya devam ederler.

Renkli diş teli kullanımın avantajları oldukça fazladır. Estetik olarak dış görünümlerine önem veren kişiler için oldukça avantajlı olan bu ürün, şeffaf diş tellerine nazaran daha ekonomiktir. Renkli diş tellerinin yapım maliyeti gerçekten uygundur. Bununla birlikte çocuklardaki diş hekimi korkusunu da minimuma indirmektedir. Yaklaşık olarak 1 – 1.5 yıl dişlerde kalan bu teller, psikolojik olarak hastaların da rahatlamalarına katkı sağlar.

Diş Telleri Renkleri Nelerdir?

diş teli renk seçenekleri

Diş teli renkleri konusunda hastaların önünde birçok seçenek bulunmaktadır. Tercih edilen renklerin diş yüzeyinde daima renkli ve canlı görünmektedir. Son zamanların en çok tercih edilen renkleri ise; Yeşil, mor, gri mavi, sarı, fuşya ve pembedir.

Tercih edilen renkleri ya braket ya da diş teli üzerinde olmasına karar vermek tamamen hastaya aittir. Hastalar tercih etmesi durumunda rengarenk birden fazla renkten oluşan diş telleri de tercih edebilirler. Uzman ortodontist hekimler braketler üzerine renkli lastikler yerleştirerek diş tellerini renkli hale getirebiliyor.

Telsiz Ortodonti tedavisi yani bir diğer değişle şeffaf plaklar, görünmeyen diş telleri dışında tüm tel tedavilerinde renkli lastik kullanılabiliyor. Hatta birçok hasta tuttuğu takımın renklerini tercih edip kombin bir şekilde gezebiliyor. Tercihiniz renkli diş tellerinden yana olacak ise renk seçiminde tamamen özgür olduğunuzu belirtmek istiyoruz.

Diş Teli Lastik Renkli Midir? Hangi Renkler Var

Klasik diş teli taktırmak istemeyen hastalar tercihlerini renklilerden yana kullanabilirler. Ancak bu konuda da bazı önerilerimiz olacaktır. Hastaların diş rengi beyaz olmadığından dolayı açık renkli teller dişleri bütünü ile sarı gösterebilir. Hatta bu durum dişlerin çok kısa süre içerisinde kirlenmesine dahi neden olabilir. Bu nedenle Ortodonti doktorları renkli diş teli kullanmak isteyen hastalara koyu renkler önermektedir. Koyu renk konusunda istediğiniz herhangi bir rengi tercih edebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere renk tercihi konusunda hastalara herhangi bir kısıtlama uygulanmamaktadır.

Diş Teli Braket Renkleri

Diş teli braket renklerinin de diş teli lastik renklerinden bir farkı yoktur. Diş teli braketi konusunda hastalara herhangi bir renk kısıtlaması sunulmamaktadır. Diş tellerinde olduğu gibi sarı renk gösterme durumu da yoktur. Renkli diş teli braketi konusunda mavi, siyah, kırmızı, sarı, pembe, mor, turkuaz, beyaz, turuncu, gri, fuşya, yeşil gibi renkler tercih edilebilir. Tercih edeceğiniz rengi belirleme konusunda uzman hekiminizden destek alabilirsiniz. Tek renk seçimi yapabileceğiniz gibi karışık birden fazla renkten oluşan tasarım da tercih edebilirsiniz.

Diş Teli Renkleri ve Fiyatları

Diş teli renkleri üzerine oldukça güzel, detaylı bilgiler verdik. Daha güzel bir dış görünüm için renkli tercih edecek olan hastalar fiyatlandırmayı da oldukça merak ediyor. Uygulanan işlem hem özel hem de kişiye özel olduğu için buradan doğrudan fiyat belirtemiyoruz. Renkli diş teli yaptırmak isteyen kişiler Bursa’nın en güvenilir, en büyük kliniklerinden birisi olan Ortodontist Bircan Bektaş ile iletişime geçmesini öneririz. Renkli diş teli uygulamasında oldukça başarılı olan Bircan Bektaş, bugüne kadar birçok başarılı işe imza atmıştır.

Bursa Nilüfer Ortodontist Dr. Dt. Bircan Bektaş kliniğinde renkli diş teli tedavisi görebilirsiniz.

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more