Retainer Teli Ağızda Ne Kadar Kalır?

Tedavi bittikten sonra diş teli tedavisinin kalıcı olması için, dişin arka tarafına takılan retainer teli ağızda ne kadar kalır sorusu merak edilmektedir. Pekiştirme tedavisi olarak da bilinen retainer teli, ortodonti tedavisi sonrasında uygulanan, diş teli tedavisinin kalıcı hale gelmesini sağlayan bir işlemdir. Pekiştirme tedavisi sırasında ağız içerisine çeşitli aparey aygıtlar yerleştirilerek dişlerin ideal konuma gelmesi sağlanır. Ortodonti tedavisi ile dişleri ideal konuma gelen hastaların dişleri belirli bir süreden sonra eski haline geri dönebilmektedir. Pekiştirme tedavisi, bu durumun önüne geçerek tedavinin kalıcı hale gelmesini sağlamaktadır. Hastaların en çok merak ettiği konulardan birisi de retainer telin ağızda ne kadar süre duracağıdır. Bu konu ile ilgili detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.   

Başlıklar

Retainer Teli Ne Kadar Kalır?

retainer teli ne kadar kalır

Retainer tedavisinin ilk 6 aylık dönemi oldukça önemlidir. Hastalar ilk 6 aylık dönemde ağız içi Retainer ekipmanlarını ağızlarında 24 saat tutmak zorundadırlar. Bu dönemde sadece ve sadece yemek yerken ve diş fırçalarken çıkarılmalıdır. Yemekten sonra diş fırçalandıktan sonra Retainer hemen takılmalıdır. 6 aydan sonra Retainer kullanımında azalmalara gidilebilir. Fakat; 6. Aydan sonraki kullanım hakkında ortodonti uzmanından kesinlikle destek alınmalıdır. Retainer tedavisinin başarılı olabilmesi için apareylerin en az 2 yıl ağızda durması önerilmektedir. Programın dışına çıkan, Retainer kullanımını erken sürede sona erdiren hastaların dişleri çok kısa sürede eski hallerine geri dönmektedir.

Pekiştirme tedavisi için kullanılan Retainerler ağız içerisinde ya ömür boyu ya da belirli bir süreliğine bulunmaktadır. Bu sürenin ne kadar olacağı ile ilgili karar ortodonti uzmanı tarafından belirlenir. Bazı durumunda ömür boyu takılan retainer apareylerinde de diş bozuklukları meydana gelir. Bu durum tamamen ilerleyen yaş ile beraber ortaya çıkan yaşlanma belirtisidir. İlerleyen yaş ile ortaya çıkan diş bozuklukları bu tedavilerin bir parçası değildir.

Retainer Teli Ne Zaman Çıkartılır?

En çok merak edilen ise retainer teli ne zaman çıkartılır sorusudur. Diş telleri çıkarıldıktan sonra yerine oturabilmesi için bir süre geçmesi gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere tedavinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için Retainer tellerinin 6 ay boyunca ağızda 24 saat durması gerekiyor. Hastalar sadece yemek yerken ve diş fırçalarken apareylerini çıkarmalıdır. Bunun haricinde 6 ay kesintisiz apareyler kullanılmalıdır.

Bazı hastalardaki diş bozuklukları diğer hastalara nazaran daha ileri seviye olabiliyor. Aynı zamanda diş teli tedavisi hatalı yapılan hastaların pekiştirme tedavisi 12 aya kadar sürebiliyor. Ortodonti uzmanı, hastalarda retainer kullanım süresini kişiye özel olarak belirlemektedir. Burada belirttiğimiz 6 ay kriteri minimum uygulanması gereken süredir. Retainer teli ne zaman çıkarılır konusunda net bir süre vermek bu nedenle imkansızdır. Kalıcı ve ömür boyu sürece etkileşim almak istiyorsanız retainer teli kullanımını ömür boyu yürütmeniz gerekiyor. Ömür boyu retainer teli kullanan hastalarda ağız ve diş bozukluklarının tekrar yaşanma durumu sıfıra yakın olarak tespit edilmiştir.

Retainer telinin ne zaman çıkarılması ile ilgili bilgiyi çalıştığınız ortodonti uzmanından öğrenmek sizler için en doğrusudur. Uzun bir süre retainer teli kullanmayan kişilerde yeniden diş bozuklukları görülmektedir. Bunun yanı sıra uzun süre kullanılmayan retainer teli yeniden kullanılmaya başlandığında ağrı ve sızı da hissedilebilmektedir. Bunun gibi belirtiler hissetmeniz durumunda ortodonti uzmanından destek almanızı öneririz.

Retainer Diş Teli Ömür Boyu Kalır mı?

Retainer tedavisi ortodonti tedavileri içerisindeki en zor tedavi türlerinden birisidir. Retainer sonrasında yeni dişlere sahip olan hastalar ömür boyu bu başarıyı korumak isterler. Retainer tedavisini başlatmayan, yarıda bırakan hastaların dişleri eski haline geri dönmektedir. Pekiştirme tedavisi için ağız içerisine yerleştirilen retainer ömür boyunca ağız içerisinde kalmalıdır. Biraz önce de belirttiğimiz üzere tedaviyi aksatan, yarıda bırakan hastaların dişleri eski hallerine geri dönmektedir. Ortodonti uzmanı ağız ve diş sağlığı durumuna göre pekiştirme tedavisinin ne kadar süreceği hakkında bilgiler verecektir.

Üst Dişlere Retainer Teli Takılır mı?

Üst dişlere elbette retainer teli takılmaktadır.  Hastanın ağız içi yapısına ve çene durumuna göre Hawley apareyi üst çeneye yerleştirilir. Hawley takılıp çıkarılabilen, ilk günlerde konuşma bozukluğu meydana getirebilecek bir apareydir. Üzerinde çeşitli tellerin bulunduğu Hawley, üst çenede bulunan bozuklukları tedavi edilen özel bir çözümdür.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Pekiştirme Tedavisi

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more