Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır? Bursa Gülüş Tasarımı

Ortodonti işlemlerinden biri olan gülüş tasarımı; diş eti estetiği ve diş estetiği üzerine çeşitli işlemlerin yapıldığı tedavilere verilen genel bir isimdir. Birçok kişi bu işlemlerin sadece diş çarpıklığı, diş eksikliği ve dişler arasında boşluklar bulunan kişilere uygulandığını düşünür. Oysa düzgün dişlere sahip fakat diş ve diş eti uyumsuzluğu bulunan kişiler de bu hizmeti alabilir. Bu tedavi yöntemi size adından da anlaşıldığı üzere daha sağlıklı ve daha estetik bir gülüş kazandırır.

Dişlerini göstermekten çekinen her hastaya uygun olan bu işlem sağladığı güzel gülüşler sayesinde binlerce kişinin özgüven sahibi olmasını sağlamıştır. Gülüş tasarımı ile ilgili merak edilen tüm bilgiler yazımızın devamında ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Başlıklar

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

gülüş tasarımı nedir

Gülüş tasarımı, son yılların en çok tercih edilen estetik uygulamalarından birisidir. Gülüşünden memnun olmayan hastalara uygulanan bu işlem diş eti ve dişler üzerine uygulanmaktadır. Tedavi sırasında hastaların öncelikle diş eti ve dişlerinde sorunlar giderilir. Diş ve diş etindeki kötü ve istenmeyen görünüm düzeltilir, tüm dişlerin birbiri ile uyumlu hale gelmesi sağlanır. Uygulanacak işlemler sonrasında diş eti, dişler ve dudak arasında maksimum uyum sağlanarak en güzel gülüş ortaya çıkarılır.

Gülüş tasarımı çalışmaları ilk olarak dijital ortamda başlar. Ortodontist hekim hastasının diş düzenini, diş etlerinin konumunu, diş duruşu gibi teknik düzeltmelerin tamamını dijital ortamda yapar. Yapılan işlemlerin tamamında hastanın ağız yapısına uygun en ideal gülüş tasarlanır. Gülüş tasarımı belirledikten sonra uygulama aşamasına geçilebilmesi için uygun tedavi yönteminin belirlenmesi aşamasına geçilir. Hasta ile beraber yapılan seçim sonrasında gerekli tedavinin uygulanmasına başlanır ve tedavi tamamlanır.

Tedavi tamamen alanında uzman bir Ortodonti uzmanı tarafından yapılmalıdır. İdeal gülüş yapısına ulaşabilmek için kesinlikle ön muayeneden geçmek gerekmektedir. Yapılacak olan klinik muayenede hastanın ağız yapısı bilgisayar ortamına aktarılır. Bu tedavi esnasında uzman hekim hastanın ağız ve diş yapısını da bütünü ile incelemektedir.

Gülüş Tasarımı Tedavi Teknikleri

gülüş tasarımı fiyatları

İşlem kişinin gülüşünü iyileştirmek için kullanılan çeşitli yöntemlerden oluşur. Bu yöntemler kişinin isteklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak belirlenir. Sıkça kullanılan yöntemler şu şekildedir:

 • Diş Beyazlatma:

Dişlerin rengini açmak ve daha beyaz bir görünüm elde etmek için kullanılan yöntemdir. Diş hekimleri tarafından profesyonel beyazlatma ürünleri veya beyazlatma işlemleri kullanılabilir.

 • Porselen Kaplamalar:

Dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen ince, özel olarak tasarlanmış porselen kaplamalardır. Bu kaplamalar, dişlerin rengini, şeklini ve boyutunu iyileştirerek estetik bir gülüş sağlar.

 • Porselen Zirkonyum Köprüler:

Eksik dişleri yerine koymak için kullanılan yapay diş köprüleridir. Doğal dişlere benzer bir görünüm sunar ve estetik bir gülüş elde etmeye yardımcı olur.

 • Diş İmplantları:

Eksik dişlerin yerine konulması için kullanılan yapay diş kökleridir. Estetik bir gülüş sağlamak için implant destekli porselen dişler kullanılabilir.

 • Diş Dolguları:

Çürük veya kırık dişlerin onarılması için kullanılan estetik dolgulardır. Renklerini diş rengine uyacak şekilde seçebilirsiniz.

 • Diş Eti Estetiği:

Diş eti hattının düzeltilmesi veya yeniden şekillendirilmesi için yapılan işlemleri içerir. Bu, diş etlerinin düzgün ve simetrik bir şekilde görünmesini sağlar.

 • Ortodonti Tedavi:

Dişlerin çapraşıklığı, çarpıklığı veya sıkışıklığı varsa, tel veya şeffaf plaklar gibi ortodontik tedaviler kullanılarak düzeltilir.

 • Diş Tasarımı:

Dişlerin şekli, boyutu ve pozisyonu üzerinde yapılan ince ayarlarla gülüşün estetiği iyileştirilir.

Süreç, kişinin isteklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak özelleştirilir. Bu yöntemler, kişinin gülüşünü istediği şekilde iyileştirmek ve estetik bir görünüm elde etmek

Detaylı bilgi: en.wikipedia.org/wiki/Cosmetic_dentistry

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Diş yapısında bozukluk olan kişilerin en çok istediği şeylerden birisi de özgürce gülebilmektir. Birçok insan ömrünün sonuna kadar gülememekten, toplum içine çıkmaktan endişe etmektedir. Bu durumdan kurtulabilmenin ve özgürce gülebilmenin tek yolu ise gülüş tasarımı uygulamasından geçmektedir. Başarılı bir uygulama için öncelikle hastanın ağız yapısı incelenmektedir. Uzman bir Ortodontist tarafından yapılan ilk muayenede hastanın ağız yapısı, diş yapısı, diş eti yapısı incelenir. Gülüş tasarımının yapılabilmesi için ağız yapısı ve diş yapısının fotoğraf ve videoları çekilerek dijital tarama aşamasına geçilir. Dijital tarama ile beraber hastaya en uygun tasarım ve tedavi yöntemi belirlenir.

Ortodonti sektörüne özel olarak geliştirilen yazılımlar ile hastanın ağız ve diş yapısı bütünü ile inceleme altına alınır. Hastanın ağız yapısına uyacak estetik, doğal bir gülüş yakalamak için yazılımlar üzerinden diş etleri, diş yapısı ve dudaklar arasında bir uyum sağlanır. Hazırlanan tasarımın uygulanabilmesi için hastanın kesin onayı alınır. Dijital gülüş tasarımına onay verilmesi durumunda ilgili tedavi yöntemi belirlenir ve işlemlere başlanır. Ortodonti uzmanı hastaya özel olarak bir tedavi yöntemi belirleyerek gerekli işlemlere başlar. Tedavinin ne zaman tamamlanacağı hastanın diş ve ağız yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden süreç herkes için farklı işler.

Estetik Gülüş Tasarımı Kimlere Yapılır?

Estetik gülüş tasarımı gülüşünü iyileştirmek isteyen kişilere uygulanabilir. Özellikle aşağıdaki problemleri yaşayan kişilerde gülüş tasarımı yapılabilir:

 • Dişlerdeki renk değişiklikleri nedeniyle gülüşünden memnun olmayan kişilere,
 • Diş şekli ve boyutundan memnun olmayan kişilere,
 • Dişleri arasında fazla boşluk bulunan kişilere,
 • Hasarlı, kırık veya çatlak dişi olan kişilere,
 • Dişlerinde aşınma olduğu için gülüşünü beğenmeyen kişilere,
 • Diş etlerinde düzensizlik, fazlalık veya azlık olan kişilere uygulanabilir.

Gülüşünüzden memnun değilseniz siz de işlem hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Öncelikle diş hekimine başvurarak mevcut durumu değerlendirmek, isteklerinizi ifade etmek ve uygun tedavi planını belirlemek gerekir. Hastanın yüz hatlarına, yaşına, cinsiyetine ve beklentilerine özen gösterilerek tedavi planı hazırlanır ve sürece başlanır. Diş hekiminiz, size uygun olan tedavileri önerecek ve estetik gülüş elde etmenize yardımcı olacaktır. Bursa gülüş tasarımı alanında uzman doktorumuzdan bilgi alabilir, süreçle ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Randevu oluşturarak merak ettiklerinizi sorabilir ve aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gülüş tasarımı konusunda merak edilen detaylara yazımızda yer verdik. Akılları kurcalayan sorularla yazımıza devam edelim.

Gülüş Tasarımı Kalıcı mı?

Gülüş tasarımının kalıcılığı, kullanılan yöntemlere ve kişinin bakım alışkanlıklarına bağlıdır. Örneğin, diş beyazlatma işlemi geçici sonuç verir ve belirli süre sonra dişlerin tekrar doğal renklerine dönebilir. Porselen kaplamalar ve zirkonyum köprüler gibi yapay diş uygulamaları ise daha uzun süreli sonuçlar sağlar. Bu işlemler, yıllarca dayanabilir ancak zamanla doğal dişlerde olduğu gibi aşınma, renk değişimi veya lekelenme gibi etkilerle karşılaşabilir. Kalıcılığını etkileyen bir diğer faktör de kişinin bakım alışkanlıklarıdır. Doğru ve düzenli diş bakımı yapmak, düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmek ve önerilen bakım talimatlarını takip etmek, gülüş tasarımının uzun süreli korunmasına yardımcı olur.

Gülüş Tasarımı Kaç Gün Sürer?

Uygulanacak olan işlemlerin türüne, karmaşıklığına ve kişinin bireysel durumuna bağlı olarak süre değişir. Bazı basit gülüş tasarımı işlemleri birkaç seansta tamamlanabilirken daha karmaşık vakalarda süre daha uzun olabilir. Örneğin, diş beyazlatma işlemi genellikle birkaç saat sürebilirken, porselen kaplama veya implant gibi işlemler daha fazla zaman alabilir.

Gülüş Tasarımı Fiyatı Nedir?

Gülüş estetiği fiyatları yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Kişinin ihtiyaçlarına göre yapılması gereken işlemler belirlenir ve buna göre bir fiyat ortaya çıkar. Tedavi öncesinde fiyat ve işlemleri konuşmak için hekiminizle görüşmek en doğrusu olacaktır.

Gülüş Estetiğinin Zararı Var mı?

Gülüş estetiği işlemleri diş hekimleri tarafından uygulanan güvenli ve etkili işlemlerdir. Olası risklerin önüne geçmek için alanında uzman ve güvenilir hekimlere yaptırmanız gerekir. Aksi halde hassasiyetler, diş ağrıları, diş eti hasarları, renk tutarsızlıkları gibi olumsuz durumlar yaşanabilir.

Gülüş Estetiğinin Faydaları Nelerdir?

Gülüş estetiği, dişlerin görünümünü iyileştirmek ve daha çekici bir gülüş elde etmek amacıyla yapılan dental işlemlerdir. Özgüven artışı, dişlerin beyazlaması ve düzeltilmesi, dişlerin şekillendirilmesi, yüzün gençleşmesi gibi birçok faydası vardır. Kişinin güzel bir gülümsemeye sahip olmasını sağlayarak hem fiziksel hem de psikolojik olarak fayda sunar.

Sigara İçenler Gülüş Estetiği Yaptırabilir mi?

Evet, sigara içenler gülüş estetiği yaptırabilir ancak sigara içmek estetik açıdan kötü etkilere neden olur. Sigara içmenin dişlere olan olumsuz etkileri gülüş estetiği sonrası elde edilen sonuçları etkileyebilir. Sigara dişlerin lekelenmesi ve sararmasına neden olan etkenlerden biridir. Bu nedenle gülüş tasarımında iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Sigara içenler gülüş estetiği yaptırmak istediklerinde, diş hekimleri genellikle sigarayı bırakmalarını veya en azından işlem süresince sigara içmeyi bırakmalarını önerir.

Bursa Gülüş Tasarımı ve Ücretleri

Yazımızın son bölümünde Bursa Gülüş Tasarımı ücretleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bursa Ortodontist uzmanlarımız sizin için bir ön muayene yapmaktadır. İşlem hakkında en merak edilenlerden biri de maddi boyutudur. Tedavi ücretleri her yıl piyasa durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlandırma yukarıda da belirttiğimiz üzere tercih edilen tedavi şekline göre değişiklik göstermektedir. Herkese göre değişen fiyatlandırma için net bir sayı söylemek doğru olmaz. Bursa Gülüş Tasarımı ücreti öğrenmek için kliniğimizi ziyaret etmeniz yeterlidir. Yapılacak ön görüşme ve muayene ile beraber uygun tedavi şekli belirlenerek fiyatlandırma ortaya çıkarılır. Yapılacak işlemler ve ücretlendirme hakkında bilgi edinmek için iletişime geçmeniz yeterlidir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Renkli Diş Teli Nedir?

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more