Diş Teli Konuşmayı Etkiler mi?

Ortodonti tedavisine başlamak isteyen birçok kişi diş teli konuşmayı etkiler mi diye tereddüt ediyor ve bu sorunun yanıtını internette araştırıyor. Özellikle iş ve eğitim hayatının olumsuz etkilenmemesini isteyen birçok yetişkin için bu sorunun yanıtı oldukça önemlidir.

Güç içerisinde konuşamamak, konuşma bozukluğu yaşamak kötü diş yapısından daha önde gelmektedir. Ancak ortodonti tedavisinin günlük hayatta konuşmaya olumsuz etkisi yoktur. Tedaviler sırasında hastaların konuşma yapılarına etki etmediğini söylemek, birçok kişinin ortodonti tedavilerine olan bakış açısını değiştirmiştir. Bu yazımız içerisinde tüm yönleri ile beraber diş teli konuşmayı etkiler mi üzerine bilgiler vermeye ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız. Siz de bu konudan dolayı ortodonti tedavisi hakkında tereddüt ediyorsanız içiniz rahatlayacaktır.

Başlıklar

Diş Teli Konuşma Bozukluğu Yapar mı?

Taktırmak isteyen kişilerin aklındaki soru işaretlerinden biri konuşma bozukluğu konusudur. Tel takıldıktan sonra konuşmanın bütünüyle değişeceği endişesine kapılırlar ancak bu durum mümkün değildir. Oldukça yanlış bir ihtimal olduğu için endişe etmenize gerek yoktur.

Diş telleri takıldıktan sonra elbette bir adaptasyon süreci olmaktadır. Ortodonti tedavisi sabır isteyen bir süreçtir ancak alışma süresi kısadır. Hastalar diş teli sürecine alışana kadar 1 hafta kadar konuşma bozukluğu yaşayabilir ancak çok ciddi bir bozukluktan söz edilemez. Diş ve dudaklar arasında kalan tel başlarda size çok yeni olduğu için konuşma şekliniz değişebilir. Alışma sürecinin tamamlanması ile beraber konuşma bozukluğunu tamamen ortadan kalkacak ve eski halinize döneceksinizdir. Diş telleri çıkarıldıktan sonra ise hastaların konuşmalarında en ufak bir değişme olmamaktadır.

Diş Teli Konuşmayı Düzeltir mi?

diş teli konuşmaya etkisi

Diş teli konuşmayı düzeltir mi konusu da bir hayli merak edilmektedir. Ortodonti tedavilerinin büyük bir kısmı hastalara birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Dişlerin estetik görünümü, sağlığına kavuşması, ağız ve diş yapısının sağlıklı hale gelmesi gibi etkileri hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Diş teli tedavisi ile sadece ağız ve diş sağlığı sağlanmaz. Aynı zamanda yüz estetiği de sağlanır. Hastalar yıllardır sakladığı gülümsemelerini, kahkahalarını yeniden ortaya çıkarır. Güvenilir ve güçlü çiğneme fonksiyonu edinilir, çene bölgesinde bulunan eklem sorunları ortadan kaldırılır. Aynı zamanda gelecekte olması muhtemel birçok diş eti problemlerine de çare bulunur.

Diş teli kısa süreli olarak ufak çaplı konuşma sorunları meydana getirse de en fazla 1 hafta sonra eski halinize döneceksinizdir. Mesleği gereği insanlarla birebir diyalog kuran kişiler, gazeteciler, spikerler veya öğrenciler tedavilerini geciktirmek yerine kendilerine en uygun olan dönemi seçebilirler. Eğer hastaların doğuştan gelen konuşma problemleri varsa ortodonti tedavisi ile iyileşebilmeleri garanti değildir. Geçmişte bazı hastaların ortodonti tedavisi sonrasında yaşadığı konuşma problemlerinden kurtulduğu görülmüştür. Bu elbette her hastada olacak diye bir durum yoktur. Tedaviyi uygulayan kişinin uzmanlığı alınacak tedavi sonucuna büyük oranda etki etmektedir.

Diş Teli için Sağlam Diş Çekilir mi?

Yazımızın son bölümünü ise diş teli için sağlam diş çekilir mi konusuna ayırmaya çalışacağız. Ortodonti uzmanları, diş teli tedavisini belirli bir plan ve program dahilince yapar. Eğer bu süreçte dişlerin çekilmesi gerekiyorsa tam anlamı ile analiz yapar ve ona göre karar verir. Tabi diş çekimi konusunda her doktorun aynı görüşe sahip olmadığını belirtmek isterim. Bazı doktorlar diş çekimi yerine alternatif daha farklı yöntemler tercih etmektedir. Diş çekimi yapmadan da istenilen sonuçları elde edebilmek mümkündür.

Diş teli tedavisini başarılı olabilmesi, tedavinin kalıcı hale gelebilmesi ve dişlerin hizalanabilmesi için sağlam dişin çekilmesi gerekiyorsa ortodonti uzmanı buna karar verip diş çekimini yapabilir. Diş sağlam olsa da ortodonti tedavisine engel oluyor ve dişlerin estetiğini bozuyorsa doktorunuz çekilmesini isteyebilir. Burada karar tamamen doktora bağlıdır. Tedavi sonrası en iyi sonucu alabilmek için başta böyle fedakarlıklar yapmanız gerekebilir ancak endişe edecek bir durum yoktur, çekilen dişlerin yerine diğer dişler gelerek estetik bir görünüm sağlanır.

Ortodonti tedavisinde sürecin istenilen şekilde ilerleyebilmesi için buna benzer kararlar alındığını sıklıkla görülmektedir. Diş teli tedavisi konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız Ortodonti Uzmanı Bircan Bektaş ile iletişime geçebilirsiniz. Ortodonti tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz her konuda destek alabilirsiniz.asya

Ortodonti Tedavisinde Neden Diş Çekilir? merak ediyorsanız detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more