Diş Teli Mumu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Diş teli mumu, diş tellerinin kaygan yüzeylerini kapatmak ve sürtünmeyi azaltmak için kullanılan bir malzemedir. Diş teli tellerinin diş eti, yanak veya dudak gibi yumuşak dokulara sürtünmesini önleyerek rahatlık sağlar. Ayrıca diş tellerinin neden olduğu tahriş veya yaralara engel olur, ağrıyı hafifletebilir. Koruyucu bir bariyer görevi görür.

Tel için kullanılan mum genellikle şeffaf veya renksizdir. Mum, küçük bir silindir çubuk şeklinde gelir ve kolayca şekillendirilebilir. İşlemi kolaylaştırmak için mumun ucu biraz ısıtılarak kullanılabilir. Diş teli mumu kullanımına ve merak edilenlere yazımızın devamında değinelim.

Başlıklar

Diş Teli Mumu Kullanımı

diş teli mumu kullanımı

Diş telleri özellikle ilk zamanlarda alışana kadar diş etlerinizi ve dudaklarınızın iç kısmını rahatsız edebilir. Daha önce alışık olmadığınız için alışana kadar biraz sabretmeniz gerekir. Böyle durumlarda rahatsızlık hissini en aza indirmek için diş teli mumu kullanabilirsiniz. Kolay şekilde kullanılan bu aparat sayesinde diş tellerinin diş etinize yaptığı baskıyı giderebilirsiniz.

Kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Temiz ellerle mumu çıkarın ve biraz ısıtın. Isıtmak için, mumun ucuyla hafifçe ovuşturarak veya parmaklarınız arasında hafifçe sıkarak ısı oluşturabilirsiniz. Mumun yeterince yumuşak ve esnek olması gerekir.
  • Diş tellerinin sürtünme yaptığı bölgelere mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde mumu yerleştirin. Mumu, diş tellerinin altına veya üstüne yerleştirerek tellerle ve dişlerle temasını sağlayın.
  • Mumu şekillendirerek fazlalıklarını kesin veya sıkıştırın. Mumu diş teli ile aynı hizada ve düzgün bir şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Aşırı miktarda mum kullanmaktan kaçının, çünkü bu ağızda fazla hacme neden olabilir ve rahatsızlık verebilir.
  • Diş teli mumunu düzenli olarak temizleyin ve yenileyin. Mumun üzerine yiyecek veya içecekler birikebilir, bu yüzden düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Mumun aşınması veya etkisini yitirmesi durumunda yeni bir parça kullanın.

Diş teli mumu, diş teli tedavisinde rahatlık sağlayan bir yardımcı malzemedir. Ancak, diş teli tedavinizin bir parçası olarak doktorunuzun önerilerini takip etmek önemlidir. Kullanmadan önce doktorunuzla konuşarak doğru şekilde kullanımını öğrenmek önemlidir.

Diş Teli Mumu Nerede Satılır?

Tel için mumu ilk olarak diş hekiminiz tarafından size verilecektir ancak bittiğinde ve acil şekilde lazım olduğunda satın almanız gerekebilir. Diş teli mumu kullanımından sonra değineceğimiz bir başka konu diş teli mumu eczanede satılır mı sorusudur. Diş hekiminin önerdiği mumu eczanelerde ve diş hekimliği malzemesi satan yerlerde bulmak mümkünüdür. Yaygın olarak kullanılan bir ürün olmadığı için her eczanede bulunmayabilir ancak genelde merkezi konumdaki büyük eczanelerde satılmaktadır. Diş hekiminize danışarak diş teli için mumu edinebileceğiniz yerleri öğrenebilirsiniz.

Diş Teli Mumu Yerine Ne Kullanılır?

Diş teli mumu bulamıyorsanız bunun yerine geçici alternatif çözümler üretebilirsiniz. Hiçbiri kendisi kadar işlevsel ve etkili olmayacaktır ancak anı kurtarmak mümkündür. Yerine kullanılabilecek ürünlerden ilk akla gelen sakızdır. Yapışkan ve yumuşak olduğu için anlık olarak rahatlama sağlayabilir ancak diş telinize karmaşık şekilde yapışmaması için dikkat etmeniz gerekir. Şekersiz sakızdan kopardığınız küçük bir miktarı diş telinin acı verdiği yerlere hafifçe yapıştırabilirsiniz.

Diş Teli Mumu Erir mi?

Evet, vücut sıcaklığına ve tükürüğe maruz kaldığında erir. Sertleştirilmiş bir jel veya balmumu formunda bulunan ürün ısırık veya ısı etkisiyle yumuşar ve erir. Genellikle diş teli tedavisi süresince düzenli olarak yenilenmesi gereken bir malzemedir. Diş teli acısı hissediyorsanız sürekli olarak yenileyerek kullanmanız gerekir. Kullanım talimatlarını dikkatli şekilde takip etmek ve düzenli olarak değiştirerek kullanmak önemlidir. Duyulan ağrı ve acı hissini hafifletmek için kullanılan geçici ama etkili bir çözümdür.

Diş Teli Mumu Varken Yemek Yenir mi?

Evet, dişinizde tel için mum varken yemek yiyebilir ve bir şeyler içebilirsiniz. İçeriğinde zararlı kimyasallar bulunmadığı için yutulmasında herhangi bir sorun yoktur. Uyurken bile diş teline uygulanan bir malzeme olduğu için ister istemez ağız içinde erir ve yutulur. Bunlar göz önünde bulundurularak doğal şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle diş telinizdeki mumu yutarsanız endişe etmenize gerek yoktur. Yemek yerken veya bir şeyler içerken mumu yerinden çıkarmanıza gerek kalmaz. Su içebilir, yemek yiyebilirsiniz.

Diş Teline Zarar Veren Yiyecek ve İçecekler Listesine göz atarak diş telinize zararı dokunan yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more