Diş Teline Zarar Veren Yiyecek ve İçecekler Listesi

Diş teline zarar veren yiyecek ve içeceklere diş teli tedavisi süresince hastaların dikkat etmesi gerekir. Hastaları bu anlamda zor bir süreç bekler. İstenilen sonuca ulaşabilmek için hastaların çok dikkatli olması, bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekiyor. Özellikle bazı besin grubundan yiyecek ve içecekler braketlerin kırılmasına, tellerin işlevlerini yitirmesine neden olmakta. Genellikle çocuklarda meydana gelen bu durum ailelerin tedaviyi sıfırdan başlatmalarına neden olmakta. Bu yazımız içerisine diş teline zarar veren yiyecek ve içecekler listesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Diş Teli Takılıyken Dikkat Edilmesi Gerekenler

diş teline zarar verenler listesi

Diş teline sahip olan bireyler artık daha dikkatli bir yaşam sürmeleri gerekiyor. Başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere yenilecek yemeklerden içilecek içeceklere kadar her şey artık daha programlı olmak gerekiyor. Diş teli takılıyken dikkat edilmesi gerekenler ise;

 • Ağız ve diş sağlığı her şeyden önemlidir. Bunun için doktorunuzun önerdiği baş kısmı küçük, yumuşak uçlu, düz model bir diş fırçası satın alın.
 • Genelde birçok kişi elektrikli diş fırçası tercih etmektedir. Ancak hekimler elektronik fırçaları çok fazla önermemektedir. Elektrikli diş fırçası kullanmadan önce doktorunuzdan kesinlikle izin alın. İzin alan kişiler diş fırçalarını düşük hızda kullanmalıdır. Yüksek hızda kullanılan diş fırçaları diş teli braketlerinin zarar görmelerine neden olabilir.
 • Ağız diş teli kullanan kişiler günde en az 3 – 5 defa dişlerini fırçalamalıdır. Normal bir birey in yaptığı ağız ve diş bakımının 2 katını yapmak zorundadırlar.
 • Ağız fırçasının yanı sıra ara yüz fırçası gibi diş aralarına ulaşmanızı sağlayacak ekipmanlar kullanabilir, diş bakımını maksimum düzeye çıkarabilirsiniz.
 • Son olarak diş ipi ile diş telleri aralıklarını temizleyebilirsiniz.

Maden Suyu ve Soda Diş Teline Zarar Verir mi?

Diş teli kullanıcıların bizlere yönelttiği sorular arasında ilk sırada maden suyu ve soda diş teline zarar verir mi? Konusudur. Asitli içeceklerin tamamı diş tellerine büyük oranda zarar vermektedir. Sürekli asitli içecek tüketmek braketlerin çürümesine, zamanla kopmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kola, gazoz gibi içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Maden suyu ve soda tüketimi ise doktor kontrolü ve izni ile tüketilebilir. Ara ara maden suyu tüketmenin diş tellerine zararı bulunmamaktadır.

Alkol Diş Teline Zarar Verir mi?

Alkol diş teline zarar verir mi? Konusu ise yerine göre değişmektedir. Yukarıda da belirtiğimiz üzere içerisinde asit bulunan içeceklerin tamamını tüketmek yasaktır. Bu nedenle içerisinde asit bulunan alkollü içeceklerin tamamı diş teline zarar vermektedir. Tüm ortodonti hekimleri asitli alkollü içeceklerin tamamını hastalarına önermemektedir.

Diş teli kullanan kişiler alkollü içecek tüketmek istedikleri zaman içeriğinde asit bulunmayan ürünler tercih etmelidir. Asitli olmayan alkollü içeceklerin diş tellerine zararı çok azdır. Alkol tüketilebilir denilse de her gün içmemek, ara ara tüketilmesi önerilmektedir.

Sakızın Diş Teline Zararları

Ağız telleri çok hassas ürünlerdir. Bu nedenle diş teli tedavisinde uyulması gereken birçok katı kural bulunmaktadır. Sakızın diş teline zararları yine bir grup hastanın en çok merak ettiği konulardan birisidir. Sakız çiğnemek oldukça tehlikeli ve riskli bir durumdur. Diş tellerine yapışan sakız tellerin oynamasına, yerinden çıkmasına neden olur. Bu nedenle tedavi süreci boyunca sakız çiğnemek kesinlikle yasak olarak kabul edilir.

Şarjlı Diş Fırçaları Diş Teline Zarar Verir mi?

Diş teli tedavisi sürecinde ağız ve diş bakımının çok önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle şarjlı diş fırçaları diş teline zarar verir mi? Konusuna kimse sormadan değinmek istiyoruz. Diş teli takan kişiler gün içerisinde ağızlarını 5 defa fırçalarlar ise istediği sonuca kısa sürede ulaşabilirler. İdeal bir diş fırçasının nasıl olması gerektiğini yukarıda dile getirdik. Şarjlı diş fırçalarını doktorlar genel olarak önermemektedir. Ama kullanmak isteyen kişilere de engel olmamaktadır.

Elektrikli diş fırçaları doğru kullanılır ise diş teline zarar vermez. Yanlış kullanımdan ötürü diş tellerine zarar veren, tedavi sürecinin yeniden başlamasına neden olan birçok kişi bulunmaktadır. Elektrikli diş fırçaları düşük ve orta hızda çalıştırıldığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak bunun için önceden doktorunuzdan izin almanız gerekmektedir.

Kabartma Tozu Diş Teline Zarar Verir mi?

Ağız bakım ürünü olarak bazı kişiler karbonat tercih etmek isteyebilir. Kabartma tozu diş teline zarar ver mi? Sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Kabartma tozu diş bakımında çok fazla kullanılan bir ürün olsa da aslında çok yanlış bir üründür. Özellikle diş teli kullanan birisi kabartma tozu kullanır ise diş minesinin zarar görmesine, aşınmasına neden olabilir. Uzun süre kabartma tozu kullanılması durumunda dişler hassas hale gelip diş boşluklarında artış meydana gelecektir. Bu da hastanın ağzında kötü bir tat oluşmasına, yediğinden ve içtiğinden keyif almamasına neden olacak. Bu nedenle hangi aşamada olursa olsun kabartma tozu kullanımından kaçınmanızı öneriyoruz.

Ağız Bakım Suyu Diş Teline Zarar Verir mi?

Ağız bakım suyu diş tellerine zarar verir mi? Konusunda da bilgi vermek istiyoruz. Ağız ve diş bakımı konusunda en çok tercih edilen ürünlerden birisi de ağız bakım suyudur. Bu tür ürünler diş tellerine zarar vermediği gibi oldukça faydalı ve yararlı ürünlerdir. Düzenli kullanım sonucunda bakteri oluşumunu engelleyen bu ürünler dişlerde bulunan plakları da temizlemektedir. Doktorunuzdan izin aldığınız sürece bu tür ürünleri kullanmakta herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Diş Teline Zarar Veren Diğer Yiyecek ve İçecekler

diş teline zarar veren yiyecek içecekler

Diş teline zarar veren diğer yiyecek ve içecekler ile ilgili de bir liste oluşturmak istiyoruz. Tedaviniz sırasında belirttiğimiz yiyecekleri tüketir, uyarıları dikkate almazsanız diş teli tedaviniz bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Tüm ortodonti hekimlerinin önerileri ile diş teline zarar veren yiyecek ve içeceklerin listesi;

 • Fındık
 • Badem
 • Fıstık
 • Leblebi
 • Sert simit
 • Tost
 • Kızarmış ekmek
 • Sandviç
 • Patlamış mısır
 • Cips
 • Sakız
 • Lokum
 • Macun
 • Kola (Hazır ve Gazlı içeceklerin tamamı)

Diş teli tedavisi sırasında uzak durulması gereken besinler yukarıda listelenmiştir. Bunun yanı sıra tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı besinler de bulunmaktadır.

Ayva, elma, armut gibi meyveleri tüketirken küçük parçalara ayırmalı ve o şekilde yemelisiniz. Bunun yanı sıra çiğnenebilen şeker ve çikolatadan uzak durmalı, olabildiğince dil üzerinde eriyen türleri tercih edilmelidir. Kemikli et yenileceği zaman dişler kullanılmamalı, etler çatal ve bıçak yardımı ile kemiğinden sıyrılmalıdır. Havuç ve salatalık gibi sert sebzeler ısırarak değil rendeden geçirerek yenmelidir. Zeytin, kiraz, vişne, kayısı ve erik gibi çekirdeği olan meyveleri çekirdeği çıkararak yemeye özen göstermelisiniz.  Diş teline zarar veren yiyecekler ve içecekler konusunda bizlerin paylaşacakları kısaca bunlardı. Diş teli tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyen kişiler Ortodontist Bircan Bektaş ile iletişime geçebilirler.

Ayrıca Bursa Gülüş Tasarımı Tedavisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa'da sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Osmangazi / Bursaİletişime Geç