Görünmez Diş Teli Tedavisi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ortodontik tedavilerin temelini teşkil eden diş teli tedavisine, görünümünden ve birçok faaliyeti gerçekleştirirken rahatsız etmesinden dolayı, çoğu hasta tarafından soğuk yaklaşılıyor.

Ortodontik tedavilerdeki gelişmeler çerçevesinde uygulanmaya başlayan görünmez diş teli tedavisi, hastaların kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle de, görünmez diş teli tedavisi ile ilgili sorulara, sanal alemde sıklıkla rastlanılıyor.

Başlıklar

Görünmez Diş Teli Tedavisi Nedir?

Dişlerde başta çapraşıklıklar olmak üzere şekil bozukluklarının önlenmesinde kullanılan en etkili yöntem, diş teli uygulamasıdır. Diş telleri sorunlu olan dişlerin ön kısımlarına belirli açılarla yerleştirilerek, zamanla düzelmesi sağlanır. Görünmez diş teli tedavisi (lingual braket), dişlerin ön kısmı yerine arka tarafına uygulama yapıldığı için, bu adı almaktadır.

Görünmez Diş Teli Tedavisi Neden Tercih Ediliyor?

Standart diş teli tedavileri, dişlerin ön yüzeyine uygulandığından, özellikle gülümseme esnasında rahatsız edici bir görünüm oluşturabilir. Bu nedenle, dişlerin arka yüzeyine uygulanan görünmez diş tedavisi tercih ediliyor. Bu tedavi ile diş telleri dişlerin arkasına gizlendiğinden, gülümseme esnasında belli olmaz. Bu uygulama sayesinde, aynı zamanda hastanın tedavi olduğu da belli olmaz.

Görünmez Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Görünmez diş teli tedavisinde de öncelikle, hastanın ağız içi ve diş muayenesi yapılır. Daha sonra, gerekiyorsa dişler, görüntüleme tekniği ile daha detaylı incelenir. Uygulama yapılacak dişlerin ölçüleri alındıktan sonra, bu ölçüler laboratuvara gönderilip, braketlerin hazırlanması sağlanır. Ortodontist, laboratuvardan gelen kişiye özel braketleri, dişlere yapıştırır ve üzerine diş telini yerleştirir. Daha sonra diş tellerinin gerginlik ayarlamasını yaparak işlemi tamamlar.

Görünmez Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Görünmez diş teli uygulaması, ağız içi muayenesinden itibaren, provalar da dahil olmak üzere ortalama 6 ile 7 hafta içinde tamamlanır. Bu uygulama da, standart diş teli tedavisi gibi dişlerin yavaş bir şekilde düzelmesini sağlamaktadır. Dişlerdeki şekil bozukluklarına da bağlı olarak, görünmez diş teli tedavisinde genellikle 18 ile 36 ay arasında istenen sonuçlar alınabiliyor.

Görünmez Diş Teli Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Görünmez diş teli tedavisi, sadece görünüm için değil esas olarak, tedavi maksadı ile uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulandığı durumlar, şu şekilde sıralanabilir;

  • Dişlerin, ön ya da arakada konumlanmış olması durumunda
  • Çene kayması problemlerinin çözümünde
  • Diş gıcırdatma sorunlarının tedavisinde
  • Dişlerdeki çapraşıklıkların tedavisinde

Bu durumlarda, standart diş teli tedavisi yapılabiliyorsa ve hastanın diş yapısı uygunsa, görünmez diş teli tedavisi de uygulanabilir.

Görünmez Diş Teli Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Görünmez diş teli tedavisinin hastalara sağladığı en önemli avantaj, estetik gülüşlerinin bozulmaması ve kendilerine olan güvenlerinin eksilmemesidir. Bunun yanı sıra, uygulanan braketlerin klasik yöntemdekinden daha küçük ebatlarda olması, hastanın yemek yeme esnasında sıkıntı yaşamamasını sağlar. Başarı oranı daha yüksek olan bu uygulama sonucunda, hastanın diş teline adaptasyonu daha kısa sürede ve ağrısız gerçekleşir.

Görünmez Diş Telinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Görünmez diş telinin daha uzun ömürlü olması ve istenilen sonuçları elde edilmesi için, düzenli bakımlarının yapılması gerekir. Bu maksatla, yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişlerin günde en az iki defa iyice fırçalanması gerekir.

Uygun diş ipi kullanılarak dişlerin araları temizlenmeli, dişlerin arasında boşluk bulunuyorsa, buraların uygun ara yüz diş fırçası ile temizlenmesi gereklidir. Florürlü ağız bakım suyu ile ağızın çalkalanması ise, dişlerin güçlenmesine de yardımcı olur. İmkan varsa, braketlerin temizliği için ağız yıkama cihazı kullanılabilir.

Görünmez Diş Teli Uygulamasından Sonra Sorun Yaşanır mı?

Görünmez diş teli uygulaması, dişin arka yüzeyine yapıldığı için dil diş tellerinden dolayı, ilk başlarda tahriş olabilir. Özellikle alt dişlere uygulanacak bal mumu ile bu sorun giderilebilir. Ayrıca uygulamanın ilk zamanlarında, hastalar bazı kelimeleri telaffuz etmede sorun da yaşayabilirler.

Uygulama yapılan kişiler, düzenli pratiklerle bu sorunu aşabilir ve normal konuşmasına kavuşabilirler. Görünmez diş teli uygulanmasında sorun yaşamaması için, düzenli diş temizliğine ilave olarak, altı ayda bir profesyonel diş temizliğinin yapılması da gereklidir.

“Görünmez Diş Teli Tedavisi Nedir?”

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more