Ortodontik Tedavi Nedir? Nasıl Başlar?

Yazımızda ortodonti tedavi nedir, nasıl başlar konusu üzerine bilgiler vereceğiz. Ortodonti tedavi ile ilgili merak edilenleri cevaplayacağız. Ağız ve diş tedavisi konusunda uzmanlaşmış kişilerin uyguladığı ortodontik tedavi, ağız ve diş sağlığındaki yapısal bozuklukların giderilmesini sağlar. Tedaviye başlamadan önce detaylı muayene yapılır ve sonrasında izlenecek yöntem belirlenir. Ortodontik tedavi ile ilgili merak edilen ayrıntılar yazımızın devamında yer almaktadır.

Başlıklar

Ortodontik Tedavi Başlangıcı

Ortodontik tedavi başlangıcı da oldukça fazla merak ediliyor. Ortodonti tedavisi alabilmek için en ideal yaşın 7 olduğu belirtilir. Ortodonti uzmanları, 7 yaş aralığındaki bir çocuğun ağızlarında henüz süt dişleri varken çene ve diş gelişimine olumsuz etki eden sorunları çok hızlı bir şekilde tespit edebilirler. Erken tespit edilen sorunlar erken yaş dönemlerinde tedavi edilince ömür boyu kalıcı etki meydana gelebiliyor. İlerleyen yaş ile beraber dişlere müdahale etme olasılığı düştüğü için başarı elde etme şansı da azalmaktadır. 9 ile 14 yaş, başarılı bir tedavi elde etmek için en ideal başlangıç olarak gösterilebilir.

İdeal başlangıç yaşı 9 ile 14 arasında olsa da her yaş grubuna yönelik ortodonti tedaviler uygulanabilmektedir. Bunun için alanında tanınan, referansları güçlü, bu alanda uzun süre çalışmış bir uzmandan destek almak oldukça önemlidir. Aksi halde aldığınız tedaviden bütünü ile olumsuz etkilenebilirsiniz.

Ortodonti uzmanları, ağız ve diş sağlığı konusunda üst düzey eğitim almış uzman kişilerdir. Alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından uygulanan tedavinin amacı hem sağlıklı hem de estetik gülüşler kazandırmaktır. Tedavi süreci boyunca uzman doktorumuzun kontrolünde olup emin adımlarla ilerlersiniz. Aylık kontrol muayenelerinde tedavinin gidişatı ile ilgili bilgilendirilirsiniz.

Ortodonti Tedavisi Neleri Kapsar?

dis teli sonrasi 1

Ortodonti tedavisi neleri kapsar konusunda da kısa bir bilgilendirme yapacağım. Ağız ve dişlerdeki yapısal bozuklukların birden çok nedeni olabilir. Uygulanacak tedavi yöntemleri, dişlerdeki yapısal bozukluğun boyutu ve hastanın bütçesine göre değişiklik göstermektedir. Her kişinin tedavisi kendine özeldir. Tedavi sürecini birçok etmen etkiler.

  • Metal Braket: Metal diş teli olarak da adlandırılan metal braket, ortodonti tedavisinin en çok tercih edilen yöntemlerinden birisidir. Diş teli türleri içerisinde dayanıklılığı en fazla olan ürün türüdür. Bu tedavi yöntemi daha çok ağız ve diş yapısı aşırı bozuk olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Dışarıdan bakıldığında hoş bir görünüm oluşturmasa da tedavinin etkisi düşünüldüğünde kesinlikle uygulanması gerektiğini belirtmek isteriz. Metal diş teli tedavisinin ağız içerisinde durma süresi, dişlerdeki yapısal bozukluğun derecesine göre değişmektedir.
  • Porselen Braket: Şeffaf diş teli tedavisi olarak da bilinen Porselen Braket, son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Metal brakete göre oldukça maliyetli olan bu yöntem, dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde fark edilmez. Porselen braket, çocuklar ve ağız yapısında ciddi bozukluklar bulunan kişilere hiçbir şekilde önerilmemektedir. Hastalar eğer braketlerine dikkat etmezler ise tüm uygulamayı baştan sona yaptırmak zorunda kalabilirler.
  • Lingual Braket: Yapımı oldukça zahmetli ve zor olan Lingual Braket, ortodonti tedavi türleri içerisinde en maliyetli olanıdır. Bu tedavi yönteminde braket, dişin görünmeyen kısmına yerleştirilmektedir. Dişin arka kısmında yer alan braket, hiçbir şekilde görülmez.
  • Şeffaf Diş Plağı: Ortodonti tedavisi neleri kapsar listemizdeki son tedavi yöntemi şeffaf diş plağı yöntemidir. Şeffaf plaklar genel olarak her hastanın diş yapısına uygun olacak şekilde özel tasarlanır. Eğer çenenizde yapısal bozukluk varsa bu tedavi yönteminden destek alabilirsiniz.

Ortodontik Tedavi Fiyatları

Ortodontik Tedavi ile ilgili buraya merak edilenleri dile getirmeye çalıştık. Kalıcı, ömür boyu sürecek başarılı bir diş tedavisi için ortodonti uzmanından kesinlikle destek almak gerekiyor. Ortodonti uzmanları, hastalara birebir özel tedaviler uygulayarak kısa sürede iyileşmelerini sağlar. Uygulanan tedaviler büyük oranda kişiye özel olmaktadır. Bu nedenle tedavi süresi ve kullanılan ekipmanların temini uzun sürmektedir. Bu nedenle birçok kişi internet üzerinden ortodontik tedavi fiyatları araştırması yapmaktadır. Fiyatlandırmalar biraz önce de belirttiğimiz üzere kişiye özel olmaktadır. Bursa ortodonti uzmanlarından Bircan Bektaş ile iletişime geçerek fiyatlandırma hakkında bilgi alabilirsiniz. Uygulanan işleme göre fiyatlandırma değişmektedir. Bunun bilincinde olarak iletişime geçmeniz iyi olacaktır.

Özellikle küçük yaşta diş teli taktıracakların ilgisini çeken Renkli Diş Teli Nedir? Nasıl Takılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Comment

Hakkımızda

Dr. Bircan Bektaş Çıtak En iyi gülüşe ulaşmanız için Bursa Ortodontist ofisinde sizlere en yeni tedavi hizmetlerini sunuyor.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 19:00 Pazar: Kapalı

İletişim

Telefon & Whatsapp: 0544 354 73 56Bağlarbaşı, 1. Sedir Sk. No:10 Kat:3 Evke Onyx Plaza Osmangazi / Bursaİletişime Geç
Learn more